e-petrol.pl: Ropa najtańsza od kwietnia i coraz szybsze spadki cen paliw na stacjach

9 sierpnia 2016
e-petrol.pl: Ropa najtańsza od kwietnia i coraz szybsze spadki cen paliw na stacjach

Sytuacja na światowym rynku pokazuje, że obecnie baryłka ropy jest najtańsza od kwietnia 2016 roku. Wzrastająca podaż tego surowca połączona z niskim popytem kształtuje cenę czarnego złota na coraz niższym poziomie. Globalny trend spadkowy przekłada się również na polskie rynki paliw, hurtowy i detaliczny, co powoduje spadki cen.

Trend spadkowy w przypadku cen paliw w Polsce utrzymuje się nadal. Jedynie w przypadku autogazu notowane są od dłuższego czasu wzrosty w hurcie, co w końcu musiało przełożyć się na podwyżki cen tego paliwa na stacjach. Wygląda na to, że czas tanich wakacji dla kierowców będzie jeszcze trwał.


Na rynku hurtowym paliw w Polsce obserwujemy ustawiczne spadki cen. W ubiegłym tygodniu benzyna 95 w hurcie kosztowała średnio o 19 złotych więcej, obecnie kosztuje 3276,00 zł/m sześc. Z kolei przed tygodniem za diesla w hurcie trzeba było zapłacić o 74 złote więcej, obecnie jego cena wynosi 3123,00 zł/ m sześc.

Wakacyjne tankowanie coraz tańsze

Średnie ceny detaliczne prawie wszystkich paliw za wyjątkiem LPG poszły w tym tygodniu w dół. Za popularną benzynę 95-oktanową płacimy obecnie o 5 groszy mniej, czyli średnio 4,30 zł/l. Diesel odnotował 4-groszowy spadek przeciętnej ceny, która teraz wynosi 4,08 zł/l. Jedynie autogaz podrożał o 3 grosze, przez co jego średnia cena uplasowała się na poziomie 1,62 zł/l.

Prognozy cen paliw na stacjach na przyszły tydzień przewidują dalsze spadki cen. W przypadku benzyny 95 przedział ten wynosi od 4,22-4,31 zł/l. Średnia cena mniej popularnej 98 może ukształtować się w przedziale 4,56-4,57. Największego spadku przeciętnej ceny  możemy spodziewać się w przypadku diesla, jego cena może wynieść 3,99-4,08 zł/l. Jedynie autogaz może zdrożeć, przedział cenowy dla tego paliwa wynosi 1,62-1,71 zł/l.

Przecena na rynku ropy wyhamowała

Pierwsza połowa mijającego tygodnia przyniosła pogłębienie ostatnich spadków i we wtorek baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie można było kupić za jedyne 41,51 USD. Od środy ceny surowca zaczęły rosnąć i w piątek przed południem notowania surowca wahają się w okolicach 44 USD.

Do poprawy nastrojów na rynku naftowym przyczyniły się dane o spadających zapasach benzyn w USA oraz informacje o mniejszym wydobyciu ropy za oceanem. Te doniesienia, przynajmniej chwilowo, uspokoiły inwestorów, którzy po trwającej od kilku tygodni przeceny zdecydowali się poszukać cenowych okazji na rynku surowca.

Obserwowana w drugiej połowie tygodnia zwyżka nie ma jednak solidnych fundamentów, bo wydobycie ropy w skali całego rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, głównie za sprawą OPEC i Rosji. Do tego przestrzeń do wzrostów będą ograniczać wyjątkowo wysokie jak na tę porę roku globalne zapasy paliw.


(Oprac. Marta Feliksik, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl)


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę