e-petrol.pl: ropa tanieje, co z cenami na stacjach?

19 września 2016
e-petrol.pl: ropa tanieje, co z cenami na stacjach?
Po kilku tygodniach z podwyżkami na stacjach ceny paliw w końcu przestały rosnąć, a dzięki taniejącej na światowych giełdach ropie i mocnej złotówce jest realna szansa, że pod koniec września za tankowanie zapłacimy mniej.

Sierpień i pierwsza połowa września nie były łaskawe dla portfeli kierowców w Polsce. Na przestrzeni kilku tygodni paliwa na stacjach podrożały o około 20 groszy na litrze i cena oleju napędowego powróciła w okolice tegorocznych maksimów. Na szczęście diesel w najbliższych dniach nie powinien poprawić tego niechlubnego rekordu.

Taniej w rafineriach

W minionym tygodniu w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały obniżki. Skala zmian nie była jednak duża i w piątek metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny w porównaniu z  piątkiem dwa tygodnie temu był tańszy o blisko 60 złotych. Jego aktualna średnia cena w rafineriach to 3433,00 PLN. Jeszcze mniejszy spadek cen zanotowaliśmy w przypadku diesla. W piątek kosztował on w hurcie średnio 3360,00 PLN/metr sześc. i jest o 36,40 PLN tańszy niż przed dwoma tygodniami.

Na stacjach bez zmian

Niewiele zmieniło się w minionym tygodniu w detalicznej części rynku paliw. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny benzyny bezołowiowej 95 i autogazu i wynosiły one odpowiednio – 4,44 PLN/l i 1,88 PLN/l. W górę o grosz poszła średnia ogólnopolska cena oleju napędowego, która wynosi aktualnie 4,25 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw w Polsce na obecny tydzień zakłada stabilizację cen z możliwością niewielkich obniżek. Szacowane przedziały cenowo to 4,39-4,48 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 4,21-4,30 PLN/l, a dla autogazu 1,86-1,92 PLN/l.    

 
 
Kolejny sygnał nadpodażowy
 
W ubiegłym tygodniu otrzymywaliśmy z rynków światowych sporo wskazań dotyczących wzrostu nadpodaży surowca. Jednym z powodów miałaby tutaj być zmiana sytuacji politycznej w Libii i Nigerii, która pozwoli swobodnie eksportować tym krajom, które do niedawna znajdowały się wyżej w czołówce światowej produkcji. Libijski operator państwowy National Oil Corporation (NOC) zapowiedział, że eksport z portów kraju będzie wznowiony, kraj będzie w stanie wyekspediować nawet do 600 tys. baryłek dziennie z obecnego poziomu 290 tysięcy baryłek dziennie w ciągu miesiąca.
 
W ostatnich dniach nastroje „nadpodażowe” były także zasilane przez prognozy dotyczące m.in. wzmożenia produkcji przez kraje spoza OPEC o 200 tys. baryłek dziennie  - takie szacunki ogłosiła sama organizacja. Na początku minionego tygodnia argumentem o podobnej wymowie był raport Baker Hughes z  piątku dwa tygodnie temu, który dziesiąty raz z rzędu wykazał podwyżkę liczby czynnych wiertni – jest to najdłuższa passa bez spadków od 2011 roku. Do tego dochodzą jeszcze prognozy z ostatnich dni, które wydała Międzynarodowa Agencja Energii – wszystkie wskazania z ostatnich dni są zatem jednoznacznie wsparciem dla spadków cen surowca, który pod koniec ubiegłego tygodnia otarł się o poziom 50 USD za baryłkę, ale w tej chwili jest jednak sprzedawany po nieco ponad 46 USD/bbl.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak będzie reprezentował ludowców w Komitecie Narodowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę