CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

e-petrol.pl: spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują

16 sierpnia 2016
e-petrol.pl: spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują
Za wyjątkiem LPG, w ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy spadki cen paliw, w najbliższych dniach mogą one jednak nieco wyhamować. Globalny rynek ropy czeka na wyniki ostrych rozmów wewnątrz OPEC dotyczących zmniejszenia produkcji ropy w celu zrównoważenia rynku tego surowca.

W rafineriach wzrosty cen paliw

Ceny benzyn na rynku hurtowym w porównaniu z tymi z  piątku dwa tyg. temu są niewiele wyższe. Przed dwoma tygodniami za benzynę 95 trzeba było zapłacić w hurcie 3276,00 PLN/m sześc. czyli o 13 PLN mniej niż obecnie - paliwo to kosztuje 3289,00 PLN/m sześc. Większą podwyżkę zaobserwować można było w przypadku oleju napędowego, wyniosła ona 75 PLN. W piątek za diesla trzeba zapłacić 3198,00 PLN/ m sześc.

Kierowcy nadal odczuwają spadki cen

Podobnie jak dwa tygodnie temu benzyny i olej napędowy odnotowały spadki średnich cen na rynku detalicznym natomiast autogaz zdrożał. Olej napędowy potaniał o 4 grosze i kosztuje obecnie średnio 4,04 PLN/l, natomiast benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 3 grosze. Jej przeciętna cena uplasowała się na poziomie  4,27 PLN/t. Duży wzrost średniej ceny odnotował autogaz, litr tego paliwa kosztuje obecnie 1,69 PLN/l, daje to podwyżkę na poziomie 7 groszy.


Zobacz także nasz aktualny komentarz video do cen paliw.

Obecny tydzień z niewielkimi wzrostami, wyjątek stanowi LPG

Przewidujemy raczej niewielkie spadki średnich cen benzyny i oleju napędowego. Przedział cenowy prognozowany przez e-petrol.pl dla benzyny 95 wynosi 4,22-4,32 PLN/l.  Dla diesla prognoza zamknęła się w przedziale 4,00-4,09 PLN/l. W przypadku autogazu tendencja będzie raczej odwrotna, czyli można spodziewać się dalszego wzrostu najczęsciej ceny powinny mieścić się w przedziale 1,69-1,75 PLN/l.

 
Tydzień pod znakiem „stabilizacji”
 
Ostatnie dni przyniosły sporo zamieszania związanego z planami zwołania we wrześniu nadzwyczajnego spotkania OPEC, które ma zająć się problemem stabilizacji cen ropy naftowej. Parła do niego m.in. Wenezuela, której trudna sytuacja gospodarcza w warunkach niskich cen ropy może właściwie tylko się pogarszać. Wczoraj do skoku cen ropy przyczyniła się wypowiedź ministra energetyki Arabii Saudyjskiej Khalida al-Faliha, który w swym oświadczeniu późnym popołudniem zaznaczył, że istotnie można omówić potencjalne działania w celu „ustabilizowania cen ropy” podczas spotkania ulokowanego w Algierii. Przez stabilizację można zapewne rozumieć próby opanowania wzrostu produkcji, czy nawet jej ograniczenia (to również pomysł Wenezueli), jednak skala zmian o której można tu mówić nie jest znana, a Iran – jeden z czołowych „rozdających” w OPEC – bynajmniej nie limituje się w eksporcie i dodatkowo obniża ceny dla odbiorców azjatyckich na przyszły miesiąc. 
 
Także Arabia Saudyjska nie zatrzymuje na razie własnego poziomu produkcyjnego, bowiem w lipcu zwiększyła wydobycie do rekordowego poziomu. Królestwo wydobyło 10,67 mln baryłek dziennie ropy, podczas gdy miesiąc wcześniej wynik ten wynosił 10,55 mln. W całej sytuacji warto również wiedzieć, że politycy Rosji również wyrażali sugestie, że nie widzą żadnych podstaw do pozostawienia produkcji na obecnym poziomie, co jednak może skutkować podbudową chwilowych nastrojów prowzrostowych.

Marta Feliksik, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę