e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym

15 lipca 2019
e-petrol.pl: stabilizacja na rynku detalicznym
Polscy kierowcy nie muszą jeszcze obawiać się gwałtownego skoku zwyżkowego cen na naszych stacjach, jednak zejście poniżej 5 zł nie nastąpi. Mamy do czynienia ze stabilnością, jednak patrząc na rynek międzynarodowy - należy zrezygnować z optymizmu w sprawie możliwych spadków cen.

Warto mieć na uwadze sporą ilość prowzrostowych czynników na rynku międzynarodowym, które mogłyby wpływać także i na rynek polski - taka zmiana może wkrótce zaznaczyć się na rodzimym rynku detalicznym.

Rafinerie ponoszą ceny
 
Cena benzyny 98-oktanowej lokowała się w miniony piątek na poziomie 4326 zł za metr sześc. - o blisko 70 zł więcej niż w weekend przed tygodniem. Jeszcze większa zmiana dotyczy Pb95, która podrożała o 87 zł do poziomu 4102,6 zł/m sześc. Niemal 50-złotowa zmiana zwyżkowa dotyczy natomiast oleju napędowego, który sprzedawany jest w średniej cenie 4003 zł/m sześc. Zwyżka nie ominęła także oleju opałowego, który kosztuje średnio 2600,6 zł/m sześc. - czyli o ponad 62 zł więcej niż w miniony weekend.

Prognozy niespecjalnie zmienne
 
W okresie między 15 i 21 lipca 2019 przewidujemy ulokowanie się cen benzyny 98-oktanowej w przedziale 5,45-5,56 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej spodziewamy się cen na poziomie 5,12-5,23 zł/l. Pewne spadkowe odchylenie jest możliwe w przypadku oleju napędowego, który kosztować będzie między 5,02 i 5,13 zł/l. W cenach autogazu możliwe jest obniżenie się cen - znajdą się one w przedziale 2,04-2,12 zł/l.
 
 
 


Ropa naftowa coraz droższa

Iran, spadające amerykańskie zapasy i tropikalny sztorm w rejonie Zatoki Meksykańskiej – kombinacja tych trzech czynników przyczyniła się do zanotowanego w minionym tygodniu wzrostu cen ropy naftowej. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w ostatnich dniach w czwartek, kiedy jej cena przekroczyła poziom 67,50 USD. W piątkowe (12.07) przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahały się w rejonie 67 dolarów.
 
Opublikowane w weekend, tydzień temu informacje o rozpoczęciu przez Teheran wzbogacania uranu ponad poziom ustalony w międzynarodowym układzie i zapowiedź irańskich władz, że jeśli nie zostaną cofnięte sankcje wymierzone w ich sektor naftowy, to co 60 dni będą ograniczać swoje zobowiązania przyjęte w ramach międzynarodowego porozumienia, dały solidne fundamenty pod wzrost cen ropy w minionym tygodniu.
 
W trakcie tygodnia pojawiły się kolejne niepokojące doniesienia w sprawie Iranu. Zatrzymanie jego zbiornikowca przez gibraltarską policję we współpracy z brytyjską marynarką wojenną i próba akcji odwetowej w rejonie Cieśniny Ormuz, gdzie miało dojść do próby przechwycenia brytyjskiego tankowca przez irańskie jednostki, dostarczyły kolejnych argumentów za wzrostem cen ropy. Podobnie jak wyraźny spadek rezerw surowca odnotowany w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Energii.
 

Wsparciem dla wysokich cen ropy jest też ograniczenie produkcji w Zatoce Meksykańskiej, gdzie w związku z tropikalnym sztormem operatorzy platform wydobywczych ewakuowali załogi z kilkunastu jednostek. Według szacunków z czwartku wydobycie w tym regionie zmniejszyło się o ponad milion baryłek surowca.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Informujemy, iż do ARiMR zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące rze...

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie po raz kolejny znalazła się w pierwsz...

W dniu 4 grudnia br., w Warszawie odbyła się inauguracja XVIII edycji Programu S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę