e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

14 września 2020
e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

Przyglądając się obniżkom cen paliw w rafineriach od początku września można było oczekiwać także spadków cen na stacjach, te jednak nie nastąpiły. Trend spadkowy wydaje się jednak mieć charakter trwały, a to oznacza, że w najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się w końcu upragnionej korekty cen paliw na stacjach.

W ciągu ostatniego tygodnia spadły średnie ceny hurtowe wszystkich gatunków paliw, oferowanych w polskich rafineriach. Liderem spadków okazał się olej napędowy, który potaniał o 87 zł na 1000 litrów, to obniżka o 2,64 proc. W przypadku benzyny 95 i 98 obniżki były mniejsze - ok. 1,5-1,9 proc., co przełożyło się na spadki odpowiednio 55 i 70 zł. Dziś benzyna bezołowiowa 95 kosztuje przeciętnie w polskich rafineriach 3398,80 zł netto, za diesel trzeba zapłacić przeciętnie 3203,80 zł netto, i widać, że z tygodnia na tydzień różnica w cenie obu paliw się zwiększa, dochodząc prawie do 200 zł. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że od najblższej soboty do wtorku benzyny w sprzedaży hurtowej potanieją nieznacznie. Zarówno w PKN Orlen, jak i w Grupie Lotos na niewielkie obniżki mogą także liczyć odbiorcy oleju napędowego.

Zazwyczaj koniec lata to czas taniejącej benzyny i początek podwyżek cen diesla – w tym roku jednak to wciąż benzyna jest droższa od oleju napędowego, a różnica w cenach hurtowych w porównaniu do września 2019 jest ogromna. Przed rokiem w rafineriach benzyna była droższa o blisko 530 zł, a olej napędowy kosztował ponad 900 zł więcej niż dziś. Wówczas też oba gatunki paliw na polskich stacjach były oferowane po 4,99 zł/l. W tym roku nie dość, że mamy inną relację benzyny do diesla, to rynek detaliczny odczuwa również skutki kwietniowego lockdownu. W konsekwencji stacje paliw nie przenoszą tak dynamicznie obniżek hurtowych cen paliw na pylony, korzystając z wyższych niż przeciętnie poziomów marż, co jest szczególnie widoczne w przypadku oleju napędowego.

Szansa na spadki cen paliw

Kierowcy tankujący swoje samochody w tym tygodniu mogli nie zauważyć zmian cen na pylonach stacji paliw, bowiem korekcyjnie podrożała jedynie benzyna bezołowiowa 95. Są jednak szanse, aby w przyszłym tygodniu trend spadkowy tak widoczny od początku września w sprzedaży hurtowej, w końcu dotarł także na stacje.

Według prognoz e-petrol.pl średnia cena najpopularniejszej benzyny 95 w przyszłym tygodniu powinna mieścić się w przedziale 4,41-4,52 zł/l. Właściciele samochodów z silnikami Diesla mogą płacić za litr oleju napędowego ok. 4,30-4,40 zł. Niespodzianki nie będą mieć natomiast tankujący autogaz, który od dłuższego czasu kosztuje średnio 1,99 litr – z analizy e-petrol.pl wynika, że cena tego paliwa na razie będzie wciąż stabilna i powinna mieścić się w przedziale 1,96-2,03.

źródło: e-petrol.pl


POWIĄZANE

W skali całego świata niemal 90% wszystkich roślin kwiatowych (nasiennych) potrz...

Bardzo wysoka jakość, dobry smak, szeroki asortyment – to powody, dla których wa...

Chufa, czyli bulwa cibory jadalnej, stanowiła główny składnik diety praludzi zam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę