Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

e-petrol.pl: wyjątkowo stabilne ceny paliw

18 listopada 2019
e-petrol.pl: wyjątkowo stabilne ceny paliw
Od miesiąca średnie ogólnopolskie ceny paliw stoją w miejscu jak zaczarowane. Stabilizacji na krajowym rynku paliw sprzyja ograniczona zmienność na światowych giełdach naftowych, ale w najbliższych dniach możemy w końcu zobaczyć zmianę na pylonach stacji. Niestety będzie to prawdopodobnie ruch w górę.

Taka ograniczona zmienność jest rzadko spotykanym zjawiskiem na stacjach paliw w Polsce. Ostatni raz cztery tygodnie bez zmiany cen zanotowaliśmy w październiku 2012 r., ale ten okres stabilizacji dotyczył tylko oleju napędowego. Obecnie na niezmienionych od miesiąca poziomach utrzymują się zarówno ceny benzyny, jak i diesla.

Diesel drożeje w hurcie

Ostatnie dni na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniosły systematyczny wzrost notowań oleju napędowego. W porównaniu z początkiem października diesel podrożał o blisko 60 złotych i aktualnie metr sześcienny tego paliw w cennikach rodzimych producentów jest średnio wyceniany na 4041,40 PLN. W tym samym okresie podrożała też benzyna, ale skala podwyżki w jej przypadku jest mniejsza i wynosi niecałe 30 złotych. W piątek metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa był przez rafinerie wyceniany średnio na 3903,00 PLN.

Podwyżki na horyzoncie
 
W detalicznej części rynku paliw najbliższe dni powinny przynieść wzrost kosztów tankowania oleju napędowego i autogazu. Diesel drożeje w rafineriach i przy bardzo niskim poziomie marż detalistów ze sprzedaży tego paliwa spodziewamy się wzrostu cen oleju napędowego na stacjach, ale jego średnia cena utrzyma się poniżej poziomu 5 złotych. W przypadku LPG kierowcy powinni znowu zacząć przyzwyczajać się do cen powyżej 2 złotych za litr.
 

W minionym tygodniu za litr 95-oktanowej benzyny płaciliśmy w Polsce średnio 4,92 PLN, diesel kosztował średnio 4,93 PLN/l a cena autogazu stanowiła wydatek rzędu 1,99 PLN/l. Nasza prognoza na bieżący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,90-5,01 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,93-5,02 PLN/l oraz 1,99-2,05 PLN/l dla autogazu.

 

Istotnych zmian nie ma?

Brak wyraźnych zmian – tak najkrócej można podsumować aktualną sytuację na rynku międzynarodowym. Wprawdzie dzieje się wiele, jednak cały czas wpływ rozmaitych czynników politycznych i plotek rynkowych na ceny ropy jest niewielki. Nadal w centrum uwagi pozostają toczące się między Chinami i USA negocjacje odnośnie konfliktu celnego i jakkolwiek nawet prezydent Trump zapewnia o swojej satysfakcji z postępów prac, to jednak konkluzji tego procesu nie widać i rynek chyba jest już tym stanem „nieco zmęczony”.
 
Istotnym doniesieniem z minionego czwartku była także podana przez agencję Reutera informacja, że Organizacja Krajów Eksportujacych Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że popyt na jej ropę wyniesie średnio 29,58 miliona baryłek dziennie w przyszłym roku, a więc o 1,12 miliona mniej niż w 2019 r. Słabsze zapotrzebowanie na surowiec może mieć istotne znaczenie w projektowaniu dalszych cięć produkcyjnych w roku 2020, o czym organizacja postanowi na początku grudnia. Co ciekawe, w minionym miesiącu Arabia Saudyjska podniosła wydobycie do 10,3 miliona baryłek dziennie, choć podaż na rynkach ropy pozostaje poniżej docelowego poziomu produkcji, który jest założony w porozumieniu OPEC +.
 
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę