e-petrol:Początek sierpnia z obniżkami cen na stacjach

1 sierpnia 2022
e-petrol:Początek sierpnia z obniżkami cen na stacjach

Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, w tym tygodniu, w sprzedaży hurtowej nie obserwowaliśmy dużych zmian, a na stacjach dość nieoczekiwanie w dół poszły ceny diesla. Najbliższe dni mogą przynieść wahania cen paliw u producentów i importerów, ale kierowcy na razie mogą bez obaw podjeżdżać na stacje tankowania.

Ceny benzyny i diesla powinny utrzymać się na obecnym poziomie z szansą na drobną obniżkę, w przypadku autogazu kierowcy nie powinni na razie liczyć na dalsze spadki.

Stabilizacja cen w rafineriach

Paliwa-ceny hurtowe

W polskich rafineriach ostatni tydzień lipca upłynął pod znakiem niewielkich ruchów cenowych – zmiany nie miały tym razem charakteru skokowego. W rezultacie cena benzyny 98-oktanowej w ujęciu tydzień do tygodnia spadła o 0,63 proc. Średnia cena najbardziej popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi dziś 6485,40 zł netto, to 15,80 zł więcej, niż w ubiegły piątek. Olej napędowy podrożał w rafineriach w ostatnich dniach i dziś jest o 11,40 zł droższy niż w ubiegły piątek. Kosztuje przeciętnie 6886 zł netto za 1000 litrów. Z uwagi na relatywnie niewielkie zmiany, które pojawiły się w cenach paliw napędowych, to na pylonach stacji także zobaczymy nieduże wahania.

Kierowcy mogą liczyć na korektę wysokich cen paliw

paliwa_benzyna średnie ceny

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł obniżkę średnich cen paliw. Wg monitoringu cenowego, jaki prowadzi e-petrol.pl, w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 7,32 zł/l, co oznacza, że cena paliwa spadła o 12 gr na litrze. Kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi mogli natomiast zauważyć niespodziewaną, ale przyjemną obniżkę. Litr oleju napędowego kosztował przeciętnie 7,57 zł, co oznacza, że potaniał w ciągu tygodnia o 2 gr. W przypadku autogazu cena na stacjach kontynuowała trend spadkowy. Tankujący LPG płacili średnio za gaz na stacji 3,40 zł/l.

Średnie detaliczne ceny paliw w lipcu odzwierciedliły tendencję z rynku hurtowego. Cena popularnej 95 wynosiła 7,50 zł/litr (7,84 zł średnio w czerwcu), diesel kosztował przeciętnie 7,62 zł/l wobec 7,63 zł/l w czerwcu, a za autogaz w lipcu przeciętnie płaciliśmy 3,40 zł/l, to o 24 grosze mniej niż w czerwcu 2022.

Spadki cen detalicznych to niemal wyłącznie przeniesienie zmian cen w hurcie, bowiem sprzedawcy detaliczni – stacje benzynowe nie mogą pochwalić się dobrymi marżami. Przeciętnie w lipcu marże na benzynie wynosiły 2-4 gr na litrze, podczas gdy na dieslu średnia cena sprzedaży była niższa od ceny zakupu z oficjalnych cenników rafinerii. Jedynym paliwem sprzedawanym z większą marżą jest autogaz – w wypadku tego produktu możemy mówić o średniej marży na poziomie ok. 50 gr na litrze.

Ile zapłacimy za tankowanie na początku sierpnia?

prognoza cen paliw


Na półmetku tegorocznych wakacji płacimy za tankowanie wyraźnie mniej, niż na koniec czerwca, a przyszły tydzień może przynieść dalsze obniżki. Analiza e-petrol.pl na pierwszy tydzień sierpnia 2022 przewiduje, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 7,17-7,32 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 7,47-7,59 zł. Na utrzymanie się cen na obecnym poziomie powinni liczyć właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok. 3,33-3,42 zł.

 

Neutralny lipiec na rynku naftowym

ropa naftowa wydobyć


Ostatnie dni lipca na rynku naftowym przynoszą wzrost cen surowca. Notowania ropy Brent, które poprzedni tydzień kończyły nieznacznie powyżej poziomu 103 dolarów, w piątkowe przedpołudnie zbliżają się w okolice 109 dolarów. Wsparciem dla drogiej ropy jest utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na produkty naftowe oraz kryzys na rynku surowców energetycznych związany z sankcjami nakładanymi na Rosję. W mijającym tygodniu argumentów za kontynuacją wzrostów dostarczyły informacje o ograniczonych dostawach gazu ziemnego z Rosji do Europy, które mogą skłonić część konsumentów do poszukiwania energetycznych substytutów na rynku naftowym, oraz spadające zapasy paliw w Stanach Zjednoczonych.

Dynamika zwyżki w ostatnich dniach nie jest jednak duża, bo hamują ją obawy związane z sytuacją gospodarczą na świecie. Inwestorzy w obliczu wysokiej inflacji, która zmusza władze monetarne wielu państw do podnoszenia stóp procentowych, boją się globalnej recesji. Szczególnie, że odczyty makroekonomiczne, jak choćby drugi z rzędu kwartał z ujemnym PKB w Stanach, nie napawają optymizmem.

Na przestrzeni miesiąca sytuacja na rynku naftowym nie zmieniła się istotnie. Inwestorom brakuje zdecydowania i handel nie ma jasno określonego kierunku. W tej sytuacji cena surowca z dzisiejszego przedpołudnia tylko nieznacznie różni się od poziomów z zamknięcia czerwca.


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-7 sierpnia 2022:

Poniedziałek
• Chiny – indeks PMI dla przemysłu
• Polska – indeks PMI dla przemysłu
• Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
• USA – indeks ISM dla przemysłu

Wtorek
• Strefa euro – inflacja producencka

Środa
• USA – indeks ISM dla usług
• USA – zamówienia w przemyśle

Czwartek
• Niemcy – zamówienia w przemyśle
• Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
• USA – bilans handlu zagranicznego

Piątek
• Niemcy – produkcja przemysłowa
• USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę