Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Eurodeputowani się zreflektowali i Zielony Ład skorygowali

14 czerwca 2023
Eurodeputowani się zreflektowali i Zielony Ład skorygowali

Bezpieczeństwo żywnościowe – Parlament Europejski uzgadnia kluczowe sprawozdanie kształtujące jego wizję rolnictwa/

Na ostatniej sesji plenarnej z 14 czerwca 2023r. w Strasburgu, Parlament Europejski przyjął znaczną większością głosów (447 głosów za, 142 przeciw i 31 wstrzymujących się) sprawozdanie przedstawione przez Marlene Mortler (PPE, Niemcy) w sprawie „Bezpieczeństwa żywnościowego i długoterminowej odporności europejskiego rolnictwa” .

Ten obszerny tekst przedstawia doktrynę stanowiska Parlamentu w kwestiach rolnictwa, w oparciu o wnioski wyciągnięte z ostatnich kryzysów.

Copa i Cogeca w pełni popierają ten raport, który przedstawia jasną, pragmatyczną i innowacyjną wizję, w ramach której może działać społeczność rolników.

Apelujemy teraz do Parlamentu Europejskiego o konsekwencję w nadchodzących głosowaniach w sprawach związanych z rolnictwem!

W ciągu ostatnich kilku dni w Brukseli cała uwaga polityków i mediów skupiała się na dyskusjach na temat odtwarzania przyrody, jednak Parlament Europejski podjął dziś
jednoznaczny głos w sprawie swojej polityki rolnej, biorąc pod uwagę wnioski wyciągnięte z kryzysów zdrowotnych, geopolitycznych i środowiskowych ostatnich lat.

Jest to zatem rezolucja o kluczowym znaczeniu która właśnie została przegłosowana.

Copa i Cogeca w pełni popierają propozycję posłanki do Parlamentu Europejskiego Marlene Mortler. Jej niniejszy tekst porusza wszystkie istotne problemy, przed którymi stoi społeczność rolnicza, przedstawiając jednocześnie ambitne i pozytywne inicjatywy polityczne, które nie są uwzględnione w strategiach Komisji Europejskiej, takie jak strategia „od pola do stołu”.

Z zadowoleniem przyjmujemy nacisk położony na wymianę pokoleniową, zasady europejskiej strategii w tej dziedzinie oraz skupienie się na innowacjach. To samo dotyczy zagadnień nowych technik uprawy, nawozy i strategia nawadniania, plan białkowy i rola hodowli zwierząt.

Raport Mortler dalej odnosi się do podstawowych kwestii:

Po pierwsze potrzeba zapewnienia rolnikom odpornego, przejrzystego i bardziej sprawiedliwego łańcucha żywnościowego.

Po drugie kwestie spójności dotyczące ambicji Europy w zakresie transformacji rolnictwa, biorąc pod uwagę brak środków finansowych na rolniczy Zielony Ład w obecnych ramach budżetowych.

Po trzecie, zachowanie spójności rolniczych inicjatyw Zielonego Ładu z polityką handlową Unii Europejskiej.

Wedłlug Copa i Cogeca raport Mortler uzupełnia braki i słabe punkty Zielonego Ładu dla rolnictwa, proponując bardziej spójne i zrównoważone ramy dla europejskiego sektora rolnego, koncentrując się również na rozwiązaniach dla rolników umożliwiających przejście.

Powstaje teraz pytanie o spójność stanowiska Parlamentu Europejskiego w czasie, gdy Komisja Europejska stara się przeforsować propozycje, które mogą mieć decydujący wpływ na przyszłość rolnictwa w Europie, niezależnie od tego, czy będą to jej propozycje dotyczące odtwarzania przyrody (NRL ), stosowania środków ochrony roślin (SUR) czy dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED).

***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę