aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Eurodeputowani zaostrzają przepisy dotyczące reklam politycznych

26 stycznia 2023
Eurodeputowani zaostrzają przepisy dotyczące reklam politycznych

Posłowie do PE przyjęli liczne zmiany w przepisach dotyczących reklamy politycznej, aby wybory do Parlamentu Europejskiego były bardziej przejrzyste i odporne na ingerencje.

I tak, co jest najważniejsze w nowych regulacjach to:

- Więcej informacji dostępnych dla obywateli, władz i dziennikarzy
- Internetowi dostawcy reklam mają zakaz przeprowadzania mikrotargetowania
- Dodatkowe sankcje za naruszenia i krótsze terminy badania domniemanych naruszeń

Głosując we wtorek w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów nad projektem ustawy regulującej przejrzystość i ukierunkowanie reklamy politycznej, posłowie przyjęli swoje stanowisko 31 głosami za, przy braku głosów przeciw i 9 wstrzymujących się.


Ograniczanie strategii targetowania i sprawianie, że mikrotargetowanie należy już do przeszłości

Zmiany wprowadzone do wniosku Komisji wymagają, aby dostawcy reklam mogli wykorzystywać wyłącznie dane osobowe wyraźnie podane do celów reklamy politycznej online. Stwarza to de facto zakaz mikrotargetowania, strategii wykorzystującej dane konsumenckie i dane demograficzne do identyfikacji zainteresowań konkretnych osób.


Ponadto komisja wprowadziła cały szereg innych przepisów w celu dalszego uregulowania szerszej działalności związanej z targetowaniem, takich jak całkowity zakaz wykorzystywania danych nieletnich.

Większa przejrzystość

Do wniosku wprowadzono znaczne zmiany, aby umożliwić obywatelom, władzom, a także dziennikarzom łatwy dostęp do znacznie większej ilości informacji. Zostałoby również utworzone internetowe repozytorium zawierające wszystkie internetowe reklamy polityczne i powiązane dane.

Znowelizowany tekst ułatwiłby uzyskanie informacji o tym, kto finansuje reklamę, ile za nią zapłacono i skąd pochodzą pieniądze. Opublikowana zostanie również informacja o tym, czy reklama została zawieszona z powodu naruszenia regulaminu, o konkretnych grupach odbiorców i jakie dane osobowe zostały w tym celu wykorzystane, a także o wyświetleniach i zaangażowaniu w reklamę. Posłowie chcą też przyznać dziennikarzom konkretne prawo do uzyskiwania takich informacji.

Nowe sankcje w przypadku naruszenia zasad

Posłowie wprowadzają możliwość nakładania okresowych kar za powtarzające się naruszenia oraz obowiązek zawieszenia przez dużych dostawców usług reklamowych na 15 dni świadczenia usług dla danego klienta w przypadku poważnych i systemowych naruszeń. Komisja jest uprawniona do wprowadzenia ogólnounijnych sankcji minimalnych.

Przyjęty tekst wzmacnia również uprawnienia organów krajowych i umożliwia Europejskiej Radzie Ochrony Danych przejęcie dochodzenia w sprawie naruszenia i egzekwowanie przepisów.

Posłowie proponują również zakazanie aktorom spoza UE możliwości płacenia za reklamy polityczne w UE.

Cytat

Sprawozdawca Sandro Gozi (Renew, FR) powiedział: „Naszym wyzwaniem jest skuteczniejsze zwalczanie wszelkich form dezinformacji i zewnętrznej ingerencji w nasze procesy demokratyczne, przy jednoczesnym zachowaniu otwartości, która charakteryzuje europejską debatę publiczną. Mamy nadzieję, że po wejściu w życie do 2023 r. wybory w UE będą bardziej przejrzyste i odporne na manipulacje, czego dowodem była afera Cambridge Analytica.

Sprawozdanie to sprawi, że obraźliwe reklamy polityczne w internecie odejdą w przeszłość, uniemożliwiając żerowanie na konkretnych słabościach ludzi. Sprawi również, że aktorzy polityczni będą bardziej odpowiedzialni za reklamy, które rozpowszechniają. A kiedy zasady zostaną złamane, będziemy mogli nakładać lepsze sankcje w równy sposób w całej UE”.

Następne kroki

Tekst zostanie teraz przedstawiony na sesji plenarnej w dniach 1-2 lutego, aby uzyskać od całej Izby mandat negocjacyjny oparty na tym tekście. Następnie mogą rozpocząć się negocjacje między Radą a Parlamentem.

Już dzisiaj, europosłowie ocenią zarzuty o korupcję

W czwartkowe popołudnie parlamentarna Komisja ds. Ingerencji Zagranicznych omówi zarzuty korupcji i sposoby poprawy przejrzystości prac Parlamentu.

Komisja Specjalna ds. Ingerencji Zagranicznych (INGE2) wraz z Komisją Spraw Zagranicznych i Podkomisją Bezpieczeństwa i Obrony oraz we współpracy z Delegacją do spraw stosunków z Półwyspem Arabskim i Delegacją do spraw stosunków z państwami Maghrebu omówią ostatnie przypadki zagranicznych ingerencji w Parlamencie Europejskim.

SPRAWOZDACY:

Irene Fernández-Molina, starszy wykładowca stosunków międzynarodowych, University of Exeter

Christian Chesnot, dziennikarz Radio France i współautor „Qatar Papers”

Nick Aiosa, zastępca dyrektora, kierownik ds. polityki i rzecznictwa, Transparency International EU

Tło;W rezolucji w sprawie podejrzeń o korupcję w Katarze, przyjętej 15 grudnia, posłowie wyrazili poważne zaniepokojenie domniemanymi aktami korupcji, praniem brudnych pieniędzy i udziałem w organizacji przestępczej posłów, byłych posłów i personelu Parlamentu w zamian za wpływ na decyzje Parlamentu decyzje.

Rezolucja wzywa do większej przejrzystości i odpowiedzialności w instytucjach europejskich.

Kiedy: czwartek, 26 stycznia 14:00-17:00

Gdzie: Bruksela, budynek SPINELLI, pokój 1G-3

Spotkanie będzie transmitowane w Internecie tutaj .

oprac; e-mk, red.ppr.pl; źródło ; PE


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę