Europa doświadcza dużych strat z powodu HPAI

12 stycznia 2022
Europa doświadcza dużych strat z powodu HPAI

Niemieccy eksperci do spraw grypy ptaków z Instytutu Friedricha Leofflera (FLI)  uważają, że europejski sektor drobiarski mierzy się w tym sezonie z najgorszą epizoocją wirusa w historii. Nowe ogniska chorobowe wykrywane są niemal codziennie.

W Niemczech od października do 29 grudnia 2021 roku potwierdzono 394 przypadki u dzikich ptaków oraz zarejestrowano 46 zakażeń na fermach drobiu. Według FLI w analizowanym okresie w Europie liczba infekcji u dzikich ptaków wyniosła 675 przypadków, a zakażenia u drobiu określono na poziomie 534.

Wśród państw najbardziej poszkodowanych przez HPAI wymieniane są: Holandia i Wielka Brytania. Według danych rządowych w samej Holandii zabito do tej pory około 800 tys. ptaków (wliczając w to ubój prewencyjny). W Wielkiej Brytanii, w samym tylko hrabstwie Lincolnshire, aby powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa zlikwidowano blisko milion sztuk drobiu.

Na początku stycznia 2022 roku wirus AI podtypu  H5N1 dotarł do Hiszpanii. Póki, co, potwierdzono zakażenie u dzikich ptaków, ale mając na uwadze doświadczenia większości już państw europejskich, nie będzie  przesadą, jeśli założymy scenariusz, że kwestią  czasu pozostaje przedostanie się wirusa na hiszpańskie fermy drobiu. Hiszpania uważana jest za kraj szczególnie narażony z powodu dużej skali zakażeń w sąsiedniej Francji i Portugalii.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Producenci jaj wolnowybiegowych oraz jaj ekologicznych w Wielkiej Brytanii są ob...

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało pon...

Przełom kwietnia i maja dla „Herbapolu-Lublin” S.A. był intensywnym okresem przy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę