Adama_Spyrale_1-31.05.21

Europa łapie oddech po grypie ptaków?

18 maja 2021
Europa łapie oddech po grypie ptaków?

Węgry luzują obostrzenia związane z wystąpieniem grypy ptaków w tym sezonie. Ograniczenia związane z utworzeniem specjalnych stref zostały zniesione we wschodnich Węgrzech. Od 13 kwietnia nie wykryto  nowych ognisk, więc planowano odejście od ustanowionych restrykcji na wyznaczonych obszarach od 16 maja, co umożliwi rozpoczęcie działalności handlowej w kraju i na rynki europejskie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Bułgarii, gdzie od lutego wirus zaczął pojawiać się na komercyjnych fermach kaczek i kur niosek. Liczba ognisk jest nieporównywalna do poziomu w Polsce, niemniej pokazuje skłonność do występowania wirusa w innych krajach w ostatnich tygodniach.

W Bułgarii, w pięciu ogniskach od lutego zlikwidowano około  200 tys. kur niosek i 160 tys. kaczek. Z kolei niemieckie władze weterynaryjne oświadczyły pod koniec kwietnia, że sytuacja związana z grypą ptaków w Niemczech nieznacznie się poprawiła. Na tyle, że aktualna  ocena sytuacji pozwala na  obniżenie poziomu ryzyka z „wysokiego” na „umiarkowane”.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę