BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

W orędziu o stanie UE rolnictwo nie może być pominięte!

12 września 2023
W orędziu o stanie UE rolnictwo nie może być pominięte!

fot, e-mk, ppr.pl

Europejskie rolnictwo i leśnictwo nie może zostać pominięte w orędziu o stanie Unii!

List otwarty Christiane Lambert, przewodniczącej Copa i Ramona Armengola, przewodniczącego Cogeca.

Za kilka dni, zgodnie z tradycją, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen wygłosi ostatnie orędzie o stanie Unii w swojej kadencji.Na to wystąpienie z niecierpliwością czekają wszyscy przedstawiciele rolnictwa, leśnictwa i szerzej europejskich obszarów wiejskich.

Nie wszystko da się powiedzieć w jednym przemówieniu i trudno jest podsumować w kilku zdaniach wszystkie europejskie działania. Mamy jednak nadzieję, że na kilka miesięcy przed wyborami zostanie wysłany mocny sygnał do społeczności rolniczej. 

Powtarzający się brak jakiejkolwiek wzmianki o rolnikach, leśnikach i spółdzielniach rolniczych w tym aktualnym przemówieniu często rozczarował naszą społeczność i przyczynił się do zwiększenia dystansu między Brukselą a obszarami wiejskimi. W planie działania przekazanym nowemu wiceprzewodniczącemu wykonawczemu odpowiedzialnemu za Zielony Ład, Marošowi Šefčovičowi, odnotowaliśmy chęć Komisji Europejskiej do ponownego przemyślenia swojej metody, nadając priorytet dialogowi i konsultacjom z sektorami rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa.

Wreszcie! Nasze stanowisko zawsze było spójne od czasu ogłoszenia Zielonego Ładu: popieramy ostateczny cel komunikacji, taki jak strategia „Od pola do stołu”, ale nie podejście karne, które nie mówi o konkretnych rozwiązaniach, czynnikach umożliwiających i wykonalności finansowej!

Zgadzamy się zatem z początkowymi uwagami wiceprzewodniczącego wykonawczego Maroša Šefčoviča, gdy ogłaszał on swoją nominację;najtrudniejsza część Zielonego Ładu dopiero przed nami, ponieważ w nadchodzących miesiącach będziemy przechodzić od dyskusji regulacyjnych do wdrażania w terenie.

Europejscy decydenci będą musieli przejść od słów do czynów.Sytuacja w terenie jest złożona i należy się nią zająć.Przez całą kadencję tej Komisji byliśmy na pierwszej linii frontu, czy to ze względu na konsekwencje brexitu, inflację, energię, od czasu kryzysu związanego z Covid-19, kwestie związane ze wsparciem ukraińskiego sektora rolnego, pożary lasów czy wstrząsy klimatycznektóre wpływają na naszą produkcję, zbiory po zbiorach.Nie jesteśmy bierni wobec tych brutalnych zmian.

Rolnicy, leśnicy i ich spółdzielnie są w ciągłym ruchu, a my szukamy rozwiązań na każdym poziomie.Rozwiązania, które czasem można spotkać w budynku gospodarczym, grupie współpracowników czy oddziale.

 Dlatego potrzebujemy Unii Europejskiej, która odejdzie od dogmatyzmu i ponownie zacznie rozmawiać ze społecznościami wiejskimi.

Na tym ostatnim etapie nadal nierozstrzygnięte są kluczowe kwestie, niezależnie od tego, czy chodzi o stosowanie środków ochrony roślin, miejsce nowych technik genomicznych, dobrostan zwierząt, inicjatywę na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych, czy też zakończenie negocjacji w sprawie przywrócenia stanu naturalnego lub przemysłu emisji.

Nie dajcie się zwieść, dziś określamy naszą zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Europy i jej strategicznej autonomii, przyczyniając się jednocześnie do złagodzenia światowego braku bezpieczeństwa żywnościowego i wyrażając nasze pragnienie odnowienia się pokoleń niezbędnych do utrzymania naszego rolnictwa i obszarów wiejskich, które charakteryzują się pewnością siebie i wiarąw Europie.

Z tych powodów europejskiego rolnictwa i leśnictwa nie można pominąć w orędziu o stanie Unii!

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło: COPA & COGECA


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę