Europejskie spółdzielnie rolnicze i leśne realizują wszystkie cele zrównoważonego rozwoju

15 lipca 2019
Europejskie spółdzielnie rolnicze i leśne realizują wszystkie cele zrównoważonego rozwoju

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości (ICD2019), europejskie spółdzielnie zainaugurowały nową platformę oraz kampanię zwaną #17Reasons2Coop [17 powodów do zrzeszenia się], by zwrócić uwagę na ich wkład w osiągnięcie 17 celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na tej nowej platformie lansowanej przez Cogeca znalazło się prawie sto przykładów osiągnięć spółdzielni z całej Europy. Pozwala ona również wszystkim zainteresowanym spółdzielniom rolniczym z UE pochwalić się ich konstruktywnymi działaniami na początku nowego cyklu politycznego w Brukseli.

Niestety rola spółdzielni rolniczych nie zawsze jest w pełni doceniana podczas debat na temat przyszłości i zrównoważoności unijnego łańcucha rolno-spożywczego. Jesteśmy przekonani o konieczności dalszego propagowania ich roli i wartości. Dlatego też kampania #17Reasons2Coop ma promować spółdzielnie rolno-spożywcze i leśne będące kluczowym narzędziem kształtującym rolnictwo jutra. Od początku ich istnienia i na każdym etapie swojego rozwoju, spółdzielnie reagując na potrzeby rolników dążyły do osiągnięcia społecznej, ekonomicznej i środowiskowej zrównoważoności. To zrównoważoność napędza ich długofalowy, strategiczny rozwój. Przykłady przedstawione w kampanii jasno ukazują, że spółdzielnie rolnicze w całej Europie zaspokajają społeczne potrzeby rolników, a także mają dużą wartość polityczną, która może odpowiadać szczególnym priorytetom politycznym władz publicznych i decydentów politycznych UE.

Z tej okazji przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson stwierdził: „W ostatnich latach w moich kontaktach z różnymi stronami zainteresowanymi UE zauważyłem, że konkretne przykłady są lepsze od długich przemówień. W czasach ciągłych ataków na rolnictwo nadszedł czas, by pokazać kreatywność i odporność obszarów wiejskich, które stały się możliwe dzięki spółdzielniom. Działamy z korzyścią dla naszych właścicieli-rolników, bronimy naszych pracowników, dążymy do zrozumienia i usatysfakcjonowania naszych klientów, konsumentów i społeczeństwa. Wprowadzamy innowacje, inwestujemy oraz pracujemy nad długoterminowymi projektami w zakresie zrównoważoności”.

Inicjatywy te zostały przyjęte z zadowoleniem przez komisarza UE ds. rolnictwa Phila Hogana, który określił spółdzielnie rolnicze jako „odnoszące sukcesy przedsiębiorstwa jednoczące rolników wokół wspólnych celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych”. Wspierają one naszych rolników w poprawie ich produkcji i pozycji w łańcuchu dostaw żywności, zapewniając sprawiedliwe dochody i długoterminowe inwestycje”.

Ze swojej strony, ponownie wybrany na członka Komisji Rolnictwa, eurodeputowany Paolo De Castro podkreślił, że „istotne jest uznanie roli spółdzielni rolniczych, które gwarantują dochody naszym rolnikom, będąc jednocześnie protagonistą we wspieraniu osiągania celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Strona kampanii – www.17reasons2coop.eu

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Amerykańskie przedsiębiorstwo  JUST Inc. (dawniej Hampton Creek) zapowiedziało o...

10 grudnia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez...

Zmotywowanie ok. 1 mln Polaków do większej aktywności fizycznej przełożyłoby się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę