A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Eva Kaili nie jest już V-ce Przewodniczącą PE

14 grudnia 2022
Eva Kaili nie jest już V-ce Przewodniczącą PE

Parlament Europejski podjął we wtorek decyzję o zakończeniu kadencji wiceprzewodniczącej Evy Kaili.
Decyzja, zgodnie z którą Eva Kaili (NA, EL) nie będzie już pełnić funkcji jednej z wiceprzewodniczących Parlamentu, została przyjęta 625 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 2 wstrzymujących się, co stanowi podwójną większość dwóch trzecich oddanych głosów i większość posłów tworzących Parlament.

Głosowanie odbyło się zgodnie z art. 21 regulaminu Parlamentu Europejskiego i wynika z toczącego się w Belgii dochodzenia dotyczącego niektórych członków i personelu Parlamentu Europejskiego.

Procedura została wszczęta dzisiejszą poranną decyzją Konferencji Przewodniczących (przewodniczący PE i przywódcy grup politycznych), która jednogłośnie zaaprobowała tę akcję.

Konferencja Przewodniczących przyjęła również następujące oświadczenie:

Oświadczenie Konferencji Przewodniczących
w sprawie toczących się dochodzeń w sprawie programów korupcyjnych z udziałem posłów i personelu Parlamentu Europejskiego

Konferencja Przewodniczących jest wstrząśnięta i głęboko zaniepokojona niedawnymi doniesieniami na temat korupcji i wpływu przestępczego na procesy decyzyjne w Parlamencie Europejskim.
Wszyscy zaangażowani muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Parlament będzie nadal w pełni wspierał pracę policji i wymiaru sprawiedliwości w celu zapewnienia sprawiedliwości.

Nie będzie już normalnej biznesowej działalności. Parlament Europejski zainicjuje proces reform wewnętrznych, aby zapewnić większą przejrzystość i rozliczalność oraz ich szczelność.
Rozpoczyna się to dzisiaj wraz z przedterminowym zakończeniem sprawowania urzędu przez wiceprezesa.

Będziemy kontynuować wzmacnianie przepisów Parlamentu dotyczących dostępu do jego pomieszczeń i posiedzeń. Dopilnujemy również, aby finansowanie organizacji i osób mających dostęp do Parlamentu było w pełni ujawniane i odpowiednio monitorowane.

Nie spoczniemy, dopóki nie zostanie przywrócone pełne zaufanie do naszej Instytucji.
Strasburg, 13 grudnia 2022 r


Na posiedzeniu plenarnym PE odbyła się debata na temat podejrzeń o korupcję ze strony Kataru oraz szerszej potrzeby przejrzystości i odpowiedzialności w instytucjach europejskich

Posłowie wzywają do pełnego dochodzenia wewnętrznego

We wtorek Parlament przeprowadził debatę z Komisją na temat podejrzeń o korupcję ze strony Kataru i szerszej potrzeby większej przejrzystości w instytucjach UE.

Otwierając debatę, komisarz do spraw wewnętrznych, Ylva Johansson, powiedziała, że nie może być tolerancji dla korupcji. Doceniając pracę belgijskich prokuratorów, organów ścigania, przewodniczącego PE Metsoli, posłów do PE i urzędników za ich pełne wsparcie i zdecydowane działania, nazwała zarzuty niezwykle poważnymi. Każdemu, kto przyjmuje wypłaty, powiedziała: „Wstydź się. Wstydź się za nadużycie zaufania. Zaufanie Europejczyków, którzy oczekują, że będziecie walczyć o ich interesy. Za nadużycie zaufania współpracowników, którzy pracują bardzo ciężko i rzetelnie”.

Johansson zapowiedziała, że Komisja zaproponuje w 2023 r. nowe prawo kryminalizujące wszystkie formy korupcji we wszystkich państwach członkowskich, nie tylko przekupstwo, ale także handel wpływami, nielegalne wzbogacenie się, defraudację i nadużycie władzy, z surowymi karami.

„Korupcja niszczy instytucje”

Posłowie do PE wyrazili szok, smutek i złość z powodu „chciwości niektórych osób”, zachowując się jak w „złym filmie Netflixa”, szkodząc wizerunkowi Izby i „rzucając mroczny cień na nas wszystkich”. Mówili, że korupcja niszczy instytucje, dając jasno do zrozumienia, że chcą walczyć o przywrócenie zaufania do Parlamentu Europejskiego. „Przestępcze zachowanie kilku osób nie może podważyć pracy ogromnej większości” posłów do PE pracujących na rzecz obywateli europejskich, powiedzieli.

Posłowie wezwali do pełnego dochodzenia wewnętrznego, współpracy z władzami belgijskimi i dodatkowych środków, aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. Lepsze przepisy dotyczące przejrzystości, dodanie państw trzecich do unijnego rejestru lobbingu, solidne wdrażanie zasad etyki oraz powołanie niezależnego unijnego organu ds. etyki, jak również oddzielnej komisji śledczej, to tylko niektóre z propozycji wymienianych podczas debaty.

Kilku posłów chciało rozwiązać delegacje parlamentarne i przekazać ich zadania komisjom stałym. „Widzimy dzisiaj wyraźnie, że nie ma tolerancji dla korupcji” – powiedzieli posłowie.

W czwartek około południa odbędzie się głosowanie nad rezolucją w tej sprawie.

Podczas poniedziałkowego otwarcia plenarnego przewodnicząca PE Roberta Metsola wygłosiła oświadczenie na temat sytuacji, po której odbyła się krótka debata z liderami ugrupowań o którym to wydarzeniu pisaliśmy tutaj: "Parlament Europejski w największym kryzysie w historii"

oprac: e-mk,ppr.pl na podst. Źrodło: PE


POWIĄZANE

Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Napisać, że rodzicielstwo to ci...

Stanowisko Suwerennej Polski dotyczące przedłużenia do czerwca 2024 roku zakazu ...

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę