Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

FAO: ceny żywności wzrosły w kwietniu po raz pierwszy od roku

8 maja 2023
FAO: ceny żywności wzrosły w kwietniu po raz pierwszy od roku

Indeks cen żywności FAO rośnie, przy wyższych międzynarodowych notowaniach cukru, mięsa i ryżu, podczas gdy ceny pszenicy, kukurydzy, produktów mlecznych i olejów roślinnych spadają.

 Wskaźnik referencyjny międzynarodowych cen towarów żywnościowych wzrósł w kwietniu po raz pierwszy od roku, w związku ze wzrostem światowych notowań cukru, mięsa i ryżu, poinformowała dziś Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Indeks cen żywności FAO , który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen powszechnie sprzedawanych towarów żywnościowych, wyniósł średnio 127,2 punktu w kwietniu 2023 r., co oznacza wzrost o 0,6 procent w porównaniu z marcem.

Na tym poziomie Indeks był o 19,7 proc. niższy niż w kwietniu 2022 r., ale wciąż o 5,2 proc. wyższy niż w kwietniu 2021 r.

Indeks cen cukru FAO wzrósł od marca o 17,6 procent, osiągając najwyższy poziom od października 2011 r., z powodu zmniejszonych oczekiwań i wyników produkcji w Indiach, Chinach, Tajlandii i Unii Europejskiej spowodowanych suchą pogodą, a także powolnym początkiem zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, wraz z wyższymi międzynarodowymi cenami ropy naftowej, które mogą zwiększyć popyt na etanol z trzciny cukrowej.

Indeks cen mięsa FAO wzrósł w ciągu miesiąca o 1,3 procent, głównie dzięki wyższym notowaniom mięsa wieprzowego, a następnie cenom drobiu, które wzrosły w związku z popytem importowym z Azji i ograniczeniami produkcji spowodowanymi problemami zdrowotnymi zwierząt. Międzynarodowe ceny mięsa wołowego również wzrosły z powodu spadku dostaw bydła rzeźnego, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Tymczasem wskaźniki cen innych głównych kategorii artykułów żywnościowych, z wyjątkiem ryżu, kontynuowały trend spadkowy.

Indeks cen zbóż FAO spadł o 1,7 procent od marca i wynosił średnio 19,8 procent poniżej wartości z kwietnia 2022 roku. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 2,3 procent, głównie z powodu dużej dostępności eksportowej w Australii i Federacji Rosyjskiej. Światowe ceny kukurydzy spadły o 3,2 procent, ponieważ dostawy w Ameryce Południowej sezonowo rosły wraz z trwającymi zbiorami. Z drugiej strony, w kontekście zmniejszonych zbiorów spowodowanych wyższymi kosztami środków produkcji i niesprzyjającą pogodą, zwłaszcza poza Azją, sprzedaż do azjatyckich nabywców podtrzymała wzrost międzynarodowych cen ryżu.

„Ważne jest, abyśmy nadal bardzo uważnie śledzili ewolucję cen i przyczyny ich wzrostu. Gdy gospodarki wyjdą ze znacznego spowolnienia, popyt wzrośnie, wywierając presję na wzrost cen żywności” – powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero. „Jednocześnie wzrost cen ryżu jest niezwykle niepokojący i konieczne jest odnowienie inicjatywy Morza Czarnego, aby uniknąć kolejnych skoków cen pszenicy i kukurydzy” – dodał.

Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w ciągu miesiąca o 1,3 procent, odnotowując piąty z rzędu miesięczny spadek. Światowe ceny oleju palmowego były stabilne, podczas gdy notowania olejów sojowego, rzepakowego i słonecznikowego spadały wraz z sezonową presją zbiorów z potencjalnie rekordowych zbiorów soi w Brazylii.

Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł o 1,7 procent, na co wpływ miał utrzymujący się słaby globalny popyt importowy na mleko w proszku i wyższa dostępność eksportowa sera w Europie Zachodniej.

Więcej szczegółów jest dostępnych tutaj .

Zaktualizowane prognozy dotyczące produkcji i handlu

W nowym dokumencie dotyczącym podaży i popytu na zboża, również opublikowanym dzisiaj, FAO skorygowało swoją prognozę światowej produkcji pszenicy na 2023 r. Globalny wynik jest obecnie ustalony na poziomie 785 mln ton, drugim co do wielkości w historii, ale niższym niż w zeszłym sezonie głównie na spadkach w Australii i Federacji Rosyjskiej w stosunku do ich rekordowych wyników w 2022 r.

Oczekuje się, że produkcja kukurydzy w Brazylii osiągnie rekordowy poziom, podczas gdy produkcja w Argentynie spadnie poniżej średniego poziomu ze względu na przedłużające się susze i fale upałów. Sprzyjające warunki pogodowe wzmocniły oczekiwania dotyczące plonów w Afryce Południowej, która spodziewa się drugich najwyższych zbiorów w historii.

Tymczasem perspektywy produkcji ryżu 2023/24 wzdłuż i na południe od równika są mieszane, głównie ze względu na zróżnicowany regionalnie wpływ zdarzenia La Niña. W przyszłości konieczne będzie uważne obserwowanie ewentualnego pojawienia się zjawiska El Niño podczas lata na półkuli północnej.

FAO podniosła swoją wcześniejszą prognozę światowego handlu zbożami w sezonie 2022/23 do 472 mln ton, obecnie o około 2,2 procent poniżej rekordowego poziomu z poprzedniego sezonu. Przewiduje się, że światowy handel pszenicą wzrośnie o 2,3 procent, podczas gdy światowy handel ziarnami grubymi prawdopodobnie spadnie o 5,5 procent. Przewiduje się, że międzynarodowy handel ryżem w 2023 roku zmniejszy się o 4,4 procent rok do roku.

Przewiduje się, że światowe wykorzystanie zbóż w sezonie 2022/2023 wyniesie 2 780 mln ton, a światowe zapasy zbóż do końca sezonu wyniosą 855 mln ton. W oparciu o te najnowsze prognozy, globalny wskaźnik zapasów zbóż do zużycia w sezonie 2022/23 wyniósłby 29,8 procent, co oznacza nieznaczny spadek z 30,8 procent w ciągu poprzednich 12 miesięcy, ale nadal wskazuje na stosunkowo wygodny poziom podaży na całym świecie, podała FAO.

Więcej szczegółów jest dostępnychtutaj .

źródło: FAO; oprac e-mk ppr.pl fot. ppr.pl


POWIĄZANE

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę