CTR_80917

FAO – w lipcu potaniało wiele produktów żywnościowych, ale cukier podrożał

19 sierpnia 2016
FAO  – w lipcu potaniało wiele produktów żywnościowych, ale cukier podrożał

W lipcu 2016 roku indeks cen żywności FAO stracił 0,8%, spadając do 161,9 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były niższe o 1,4%. Po sześciu miesiącach podwyżek z rzędu przyszła korekta cen żywności.

To przede wszystkim skutek przecen zbóż i olejów, a także relatywnie niewielki podwyżek innych grup produktów. W lipcu najsilniej potaniały zboża, indeks produktów mleczarskich zyskał zaś najwięcej. Indeks zbóż spadł o 5,6% (taniała mocno kukurydza w USA, gdzie poprawiły się warunki pogodowe; straciła także pszenica głównie za sprawą dużej podaży z rejonu Morza Czarnego; podrożał za to nieco ryż), olejów obniżył się o 2,8% (dalej taniał olej palmowy, który jest obecnie najtańszy od pięciu miesięcy; spadły też ceny olejów z soi, słonecznika i rzepaku).

Indeks mięsa zyskał 1,3% (drożały wszystkie  gatunki, najbardziej wieprzowina), a produkty mleczarskie podrożały o 3,2% (drożał cały asortyment, najmocniej masło).

Z kolei indeks cukru FAO wzrósł w lipcu o 1% do 278,7 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 53,8%. Tempo wzrostu mocno osłabło, w poprzednich miesiącach było dwucyfrowe. Przyczyn tego wyhamowania podwyżek należy upatrywać głównie w sytuacji w Brazylii, gdzie real umocnił przez miesiąc o 4% wobec dolara, co ograniczyło eksport. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami. 

FAPA/FAMMU na podst.: FAO


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę