Filipiny utrzymują zakaz importu drobiu z Brazylii

2 września 2020
Filipiny utrzymują zakaz importu drobiu z Brazylii

Władze Filipin przekazały oficjalne powiadomienie do WTO o zawieszeniu importu mięsa drobiowego z  Brazylii. Decyzję o zamknięciu granic dla brazylijskiego drobiu poparto obawami związanymi  z zagrożeniem  COVID  – 19.  

Przypominamy, że Filipiny zablokowały Brazylię z powodu niedawnych doniesień chińskich władz o wykryciu w południowym mieście Shenzhen obecności koronawirusa na powierzchni mrożonych skrzydełek kurczaka pochodzenia brazylijskiego.

Filipińskie władze wskazały także,  że przesłanką do nałożenia blokady eksportu dla brazylijskich zakładów, poza wynikami z chińskich kontroli, są  doniesienia o dużej skali zakażeń COVID – 19 wśród pracowników brazylijskich firm mięsnych, co budzi obawy odnośnie standardów sanitarnych i bezpieczeństwa zdrowotnego produktów.

Filipiński Departament Rolnictwa wszczął w tej sprawie dochodzenie. Dla handlu w skali globalnej może to się okazać istotne, ponieważ 20 proc. mięsa importowanego na rynek filipiński trafia z Brazylii. Istnieje szansa, że na kłopotach  Brazylijczyków skorzysta znów konkurencja.

Filipiny są, po Wielkiej Brytanii, drugim największym odbiorcą mięsa drobiu wyprodukowanego w Unii Europejskiej. W pierwszym półroczu unijne firmy wysłały na Filipiny w  sumie 106,9 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 13,4 proc.  porównując r/r. Całkowity wywóz mięsa drobiowego z UE do państw trzecich (nie wliczając UK) wyniósł w analizowanym okresie 829,1 tys. ton.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Nic nie smakuje lepiej w upalny letni wieczór niż kieliszek doskonale schłodzone...

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym ek...

Za nami spotkanie sektora produkcji ogrodniczej, które przyciągnęło dziennikarzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę