Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Finał konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

8 września 2020
Finał konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

3 września br. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

Konkurs realizowany był w ramach  operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi mazurskiej” z Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2020-2021.

Celem konkursu było przede wszystkim:

- podniesienie jakości estetycznej i turystycznej wsi mazurskiej z zachowanymi elementami architektury regionalnej Mazur i wykorzystaniem tych zagród do prowadzenia działalności pozarolniczej oraz wymiany doświadczeń;

- zachęcenie mieszkańców terenów wiejskich do dbałości o piękno i estetykę swojego otoczenia oraz zaszczepienie w ludziach idei promowania dziedzictwa kulturowego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie reprezentował Z-ca Dyrektora Pan Marcin Kazimierczuk, który przekazał nagrodę pieniężną Państwu Julicie i Waldemarowi Dickti z Sądrer, powiat mrągowski. Nagrodzone gospodarstwo stanowi 200-letni dom, dawna obora zaadoptowana na muzeum mazurskie oraz stodoła wyposażona w stare sprzęty i maszyny rolnicze. Bardzo zadbana zagroda, położona w malowniczym zakątku Mazur na ziemi mrągowskiej zachwyca wszystkich odwiedzających turystów.

Państwo Dickti oprócz zamiłowania do tradycyjnej architektury oferują również swoim gościom przygotowywane pieczołowicie przez gospodynię regionalne potrawy takie jak: kuch (ciasto drożdżowe z marmoladą lub twarogiem),  Klopsy po królewiecku (malutkie klopsiki z mięsa wołowo-wieprzowego, w sosie śmietanowym z dużą ilością świeżego koperku i kaparów) oraz wiele innych.

Promowanie dziedzictwa kulturowego jak i kulinarnego jest na Warmii i Mazurach niezwykle cenionym walorem regionu.


 

KOWR


POWIĄZANE

Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek prze...

Błonnik jest jednym z głównych powodów, dla których pokarmy roślinne są tak zdro...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia rehabilitację leczniczą w Cent...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę