Finał konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

8 września 2020
Finał konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

3 września br. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”.

Konkurs realizowany był w ramach  operacji KSOW pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi mazurskiej” z Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2020-2021.

Celem konkursu było przede wszystkim:

- podniesienie jakości estetycznej i turystycznej wsi mazurskiej z zachowanymi elementami architektury regionalnej Mazur i wykorzystaniem tych zagród do prowadzenia działalności pozarolniczej oraz wymiany doświadczeń;

- zachęcenie mieszkańców terenów wiejskich do dbałości o piękno i estetykę swojego otoczenia oraz zaszczepienie w ludziach idei promowania dziedzictwa kulturowego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie reprezentował Z-ca Dyrektora Pan Marcin Kazimierczuk, który przekazał nagrodę pieniężną Państwu Julicie i Waldemarowi Dickti z Sądrer, powiat mrągowski. Nagrodzone gospodarstwo stanowi 200-letni dom, dawna obora zaadoptowana na muzeum mazurskie oraz stodoła wyposażona w stare sprzęty i maszyny rolnicze. Bardzo zadbana zagroda, położona w malowniczym zakątku Mazur na ziemi mrągowskiej zachwyca wszystkich odwiedzających turystów.

Państwo Dickti oprócz zamiłowania do tradycyjnej architektury oferują również swoim gościom przygotowywane pieczołowicie przez gospodynię regionalne potrawy takie jak: kuch (ciasto drożdżowe z marmoladą lub twarogiem),  Klopsy po królewiecku (malutkie klopsiki z mięsa wołowo-wieprzowego, w sosie śmietanowym z dużą ilością świeżego koperku i kaparów) oraz wiele innych.

Promowanie dziedzictwa kulturowego jak i kulinarnego jest na Warmii i Mazurach niezwykle cenionym walorem regionu.


 

KOWR


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę