dnikukurydzy_210818

Finansowanie zakupu maszyny: Jak to zrobić w 5 prostych krokach?

19 października 2018
Finansowanie zakupu maszyny: Jak to zrobić w 5 prostych krokach?

Zakup nowej maszyny to dla każdego rolnika ważne wydarzenie w funkcjonowaniu jego gospodarstwa. Obok jakości sprzętu, kluczowe czynniki w podjęciu decyzji to sposób finansowania, warunki serwisu, gwarancji oraz sprawność i jakość obsługi. Jak skorzystać z programu finansowania, tłumaczą specjaliści John Deere Financial.

Bieżące funkcjonowanie gospodarstwa i jego kondycja finansowa są ściśle uzależnione od czynników zewnętrznych. Przykładowo w zeszłym roku uprawy były niszczone przez nawałnice, w bieżącym – przez fale upałów. W przypadku hodowli nieprzewidzianym czynnikiem może być wahająca się cena skupu. Dla wielu rolników, szczególnie prowadzących rodzinne gospodarstwa, te i podobne wydarzenia stają się przyczyną przesunięcia w czasie lub rezygnacji z inwestycji w  nową maszynę. Specjaliści John Deere Financial podpowiadają, jak w pięciu krokach skorzystać z programu finansowania zakupu nowych maszyn bez względu na aktualną sytuację ekonomiczną.

Po pierwsze: Wizyta u dealera i wybór maszyny

Decyzja o zakupie nowej maszyny powinna być nie tylko skonsultowana ze specjalistami pod kątem szczegółów technicznych, specyfikacji czy kwestii formalnych, ale warto też zapytać o opinię innych użytkowników. Taką ścieżkę obrał Sławomir Rybak z Gościejewa w powiecie obornickim, który zakupił kombajn John Deere W650i.

– Zanim się zdecydowałem na zakup, odwiedziłem innego znajomego rolnika, który już korzystał z tego modelu. Polecił mi sprzęt z uwagi na bardzo wysoką wydajność i parametry, resztę sprawdziłem dokładnie w internecie, miałem też okazję przetestować kombajn, dopytać o szczegóły techniczne, serwisowe i warunki gwarancji dealera John Deere – mówi pan Sławomir.

Zbieranie opinii innych użytkowników maszyn jest podstawowym, najczęstszym krokiem podejmowanym przed podjęciem decyzji o wyborze marki maszyny. Obecnie dostępne są już wyniki Niezależnego Badania Opinii Rolników (NBOR), które przedstawiają oceny ciągników rolniczych (pierwsza pozycja John Deere), a za kilka miesięcy będą opublikowane oceny kombajnów zbożowych.

http://www.nbor.pl/wyniki-ankiet.php

Po drugie: Informacja o formie finansowania

Wizyta w lokalnym salonie dealera to również okazja, by poznać różne sposoby finansowania zakupu maszyny. Kredyt inwestycyjny, możliwość rozłożenia rat nawet na 9 lat, dodatkowy program ochrony pogwarancyjnej czy oferta przedsezonowa ze spłatą rat kapitałowych nawet po żniwach 2020 r. przy zakupie kombajnów, sieczkarni, opryskiwaczy i pras – to tylko niektóre udogodnienia przygotowane przez dealerów John Deere. To, na co zwrócił uwagę Sławomir Rybak, to możliwość wpłaty wkładu własnego dopiero przy odbiorze maszyny i długi czas finansowania. – Przekonały mnie również niskie, w porównaniu z konkurencją, koszty prowizji, liczone od wartości kredytu, a nie całej maszyny – wspomina pan Sławomir. Na takie rzeczy nie zawsze zwraca się uwagę, wybierając ofertę, a w ostatecznym rozrachunku mogą one sporo kosztować.

Po trzecie: Dokładna kalkulacja finansowania

Szczegółowy sposób finansowania można dopasować do specyfiki gospodarstwa klienta. Dealer zajmie się szczegółowym doradztwem dostępnych opcji. Przygotuje też na miejscu wniosek o kredyt.

– Sprawdzając kalkulację u naszego dealera, dowiedziałem się, że mogę jeszcze obniżyć oprocentowanie kredytu, kupując ochronę pogwarancyjną Power Gard. Dealer obliczył, że dzięki niższemu oprocentowaniu, dostaję tę ochronę niemal gratis, co mnie ostatecznie przekonało – dodaje rolnik z pow. obornickiego.

Decydując się na zakup Power Gard razem z finansowaną maszyną, istotny jest też komfort rolnika, który w razie potrzeby może liczyć na naprawę przez dealera głównych podzespołów zakupionej maszyny. Ochrona pogwarancyjna zabezpiecza właściciela maszyny przed nieoczekiwanymi dodatkowymi kosztami eksploatacji maszyny.

Po czwarte: wizyta doradcy bankowego i decyzja kredytowa

Kolejnym krokiem jest finalizacja formalności związanych z kredytem. Dla rolników bardzo ważne jest ograniczenie tego etapu do minimum.

Szczegóły i całą dokumentację załatwił doradca bankowy. Ponieważ prowadzimy pełną księgowość, formalności trwały kilka dni, ale wszystko poszło bezproblemowo. Doradca sprawnie zajął się całością dokumentów, widać było, że mamy do czynienia z profesjonalistą, który zajmuje się podobnymi sprawami i zna ten biznes – kontynuuje pan Sławomir.

Wizyta przedstawiciela banku Credit Agricole, który obsługuje program John Deere Financial u rolnika odbywa się w ciągu jednego, dwóch dni od spotkania u dealera, wszystkie procedury są finalizowane na miejscu. Dzięki temu rolnik nie musi spędzać czasu na przejazdy do oddziału komercyjnego banku i ewentualne czekanie w kolejkach. Dodatkowo wszystkie potrzebne dokumenty otrzymuje od przedstawiciela banku.

Po piąte: wypłata środków i odbiór maszyny

Datę odbioru maszyny rolnik uzgadnia bezpośrednio z dealerem. Co ważne, dopiero wówczas należy wpłacić wkład własny. Właśnie elastyczność to jedna z ważniejszych cech wpływających na ostateczną decyzję.

– Rolnictwo to nieprzewidywalny biznes, dlatego warto korzystać z opcji finansowania. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie chudy rok albo nawet lata, gdy będzie potrzebna gotówka. Z pewnością mogę polecić zakup nowej maszyny przy skorzystaniu z finansowania fabrycznego. Dlaczego? To dość proste – kredyt inwestycyjny wychodzi taniej niż kredyt komercyjny w banku. Bardzo korzystny jest też długi okres finansowania – podsumowuje Sławomir Rybak.

 

Biuro prasowe John Deere Polska Sp. z o.o.


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę