Finlandia: Valio chce zostać firmą o zerowej emisji CO2

14 maja 2019
Finlandia: Valio chce zostać firmą o zerowej emisji CO2

Ślad węglowy generowany przez produkcję żywności i ruch drogowy to gorący temat w Finlandii. Ruch jest źródłem jednej piątej emisji gazów cieplarnianych w Finlandii, a udział mleka w emisji wynosi około 4 procent. Valio i Gasum, firma energetyczna, zamierzają wspólnie znaleźć rozwiązania problemu klimatu: obornik można wykorzystać do wytwarzania biogazu, który może zastąpić paliwa kopalne wykorzystywane w transporcie. Ta nowa deklaracja intencji służy zainicjowaniu działań w sprawie odpowiedniego modelu współpracy.

Valio należący do fińskich gospodarstw mleczarskich, chce do 2035 r. zredukować ślad węglowy swojego łańcucha mlecznego do zera. Ten ambitny cel można osiągnąć w szczególności na dwa sposoby: wiążąc więcej atmosferycznego CO2 poprzez zalesianie i wytwarzając biogaz z obornika, aby zastąpić paliwa kopalne.

– Nasze obliczenia pokazują, że gdybyśmy użyli obornika ze wszystkich naszych gospodarstw do produkcji biogazu, objętość byłaby wystarczająca do zasilania maszyn rolniczych i wózków do zbierania mleka Valio. Przetwarzanie obornika w biogaz mogłoby zatem zmniejszyć ślad węglowy mleka nawet o 50%. Zmniejszy to zużycie paliw kopalnych, a także emisji metanu, powstającego podczas przechowywania i użytkowania obornika – mówi Juha Nousiainen, Dyrektor Valio Carbon Neutral Milk Chain.

W Finlandii wykorzystanie obornika w produkcji biogazu nie jest opłacalne w przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich stosujących dotacje rządowe.

– Jako największy producent biogazu w krajach skandynawskich, współpraca z Valio jest dla nas naturalnym rozwiązaniem do tworzenia rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Gasum mocno inwestuje w rozwój sieci stacji tankowania gazu w Finlandii i innych krajach skandynawskich. Produkcja biogazu musi wzrosnąć, aby spełnić cele redukcji emisji z ruchu. Pracowaliśmy wcześniej z Valio, które wprowadziło niedawno na rynek samochody do odbioru mleka napędzane biogazem firmy Gasum, który wykorzystuje między innymi odpady z mleczarni Valio jako surowiec – powiedział Matti Oksanen, Dyrektor ds. Rozwoju w Gasum.

Fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji opublikowało w grudniu 2018 r. plan działania przedstawiający zmiany w fińskim transporcie do 2045 r. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie udziału paliw odnawialnych takich jak biogaz. Jednocześnie rząd Finlandii postawił sobie za cel, aby do 2025 r. 50% obornika naszych gospodarstw zostało poddane recyklingowi.

Sposób współpracy Valio i Gasum będzie szczegółowo zdefiniowany w tym roku. Jedną z opcji jest zbudowanie wspólnej biogazowni lub sieci kilku zakładów. Przez cały czas Valio i Gasum nadal projektują swój wspólny zakład w Nivala, w fińskim regionie Ostrobothnia. Decyzja o inwestycji w zakład Nivala nie została jeszcze podjęta, a projekt jest w fazie planowania.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

20 września o godz. 12.00 w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach koło ...

Owoce jagodowe są najpopularniejszą grupą krajowych owoców używanych przez piwow...

17 września 2019 r. miało miejsce podsumowanie efektów prac Porozumienia Rolnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę