Advertisement

Finlandia: Valio chce zostać firmą o zerowej emisji CO2

14 maja 2019
Finlandia: Valio chce zostać firmą o zerowej emisji CO2

Ślad węglowy generowany przez produkcję żywności i ruch drogowy to gorący temat w Finlandii. Ruch jest źródłem jednej piątej emisji gazów cieplarnianych w Finlandii, a udział mleka w emisji wynosi około 4 procent. Valio i Gasum, firma energetyczna, zamierzają wspólnie znaleźć rozwiązania problemu klimatu: obornik można wykorzystać do wytwarzania biogazu, który może zastąpić paliwa kopalne wykorzystywane w transporcie. Ta nowa deklaracja intencji służy zainicjowaniu działań w sprawie odpowiedniego modelu współpracy.

Valio należący do fińskich gospodarstw mleczarskich, chce do 2035 r. zredukować ślad węglowy swojego łańcucha mlecznego do zera. Ten ambitny cel można osiągnąć w szczególności na dwa sposoby: wiążąc więcej atmosferycznego CO2 poprzez zalesianie i wytwarzając biogaz z obornika, aby zastąpić paliwa kopalne.

– Nasze obliczenia pokazują, że gdybyśmy użyli obornika ze wszystkich naszych gospodarstw do produkcji biogazu, objętość byłaby wystarczająca do zasilania maszyn rolniczych i wózków do zbierania mleka Valio. Przetwarzanie obornika w biogaz mogłoby zatem zmniejszyć ślad węglowy mleka nawet o 50%. Zmniejszy to zużycie paliw kopalnych, a także emisji metanu, powstającego podczas przechowywania i użytkowania obornika – mówi Juha Nousiainen, Dyrektor Valio Carbon Neutral Milk Chain.

W Finlandii wykorzystanie obornika w produkcji biogazu nie jest opłacalne w przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich stosujących dotacje rządowe.

– Jako największy producent biogazu w krajach skandynawskich, współpraca z Valio jest dla nas naturalnym rozwiązaniem do tworzenia rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Gasum mocno inwestuje w rozwój sieci stacji tankowania gazu w Finlandii i innych krajach skandynawskich. Produkcja biogazu musi wzrosnąć, aby spełnić cele redukcji emisji z ruchu. Pracowaliśmy wcześniej z Valio, które wprowadziło niedawno na rynek samochody do odbioru mleka napędzane biogazem firmy Gasum, który wykorzystuje między innymi odpady z mleczarni Valio jako surowiec – powiedział Matti Oksanen, Dyrektor ds. Rozwoju w Gasum.

Fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji opublikowało w grudniu 2018 r. plan działania przedstawiający zmiany w fińskim transporcie do 2045 r. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie udziału paliw odnawialnych takich jak biogaz. Jednocześnie rząd Finlandii postawił sobie za cel, aby do 2025 r. 50% obornika naszych gospodarstw zostało poddane recyklingowi.

Sposób współpracy Valio i Gasum będzie szczegółowo zdefiniowany w tym roku. Jedną z opcji jest zbudowanie wspólnej biogazowni lub sieci kilku zakładów. Przez cały czas Valio i Gasum nadal projektują swój wspólny zakład w Nivala, w fińskim regionie Ostrobothnia. Decyzja o inwestycji w zakład Nivala nie została jeszcze podjęta, a projekt jest w fazie planowania.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE obradowała 14 -15 października br. w L...

Pojawi się konieczność dopełniania przez przedsiębiorców standardowych formalnoś...

W dniu 10 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę