Adama_15.08-30.09.2021

Firma WELTEC BIOPOWER, specjalista w zakresie biogazu, świętuje swój jubileusz 20 lat innowacji, wzrostu i ciągłości na rzecz energii odnawialnych

22 lipca 2021
Firma WELTEC BIOPOWER, specjalista w zakresie biogazu, świętuje swój jubileusz  20 lat innowacji, wzrostu i ciągłości na rzecz energii odnawialnych

Niemcy są światowym prekursorem w dziedzinie energii odnawialnych, a grupa WELTEC jest jednym z pionierów w tej branży. Od momentu założenia firmy 1 lipca 2001 roku WELTEC BIOPOWER koncentrowała się i ewoluowała w sposób zrównoważony od producenta instalacji do wszechstronnego specjalisty w całym łańcuchu wartości w zakresie biogazu.

Do dnia dzisiejszego grupa znajduje się w rękach niewielkiej i sprawnie działającej grupy wspólników i po dziś dzień rezygnuje z udziału inwestorów. Nie tylko dzięki tej stabilnej strukturze właścicielskiej grupa WELTEC stała się wiodącym światowym dostawcą usług w zakresie budowy i eksploatacji instalacji do produkcji biogazu i biometanu. Wyniki i realizowane na całym świecie projekty z ostatnich dwóch dekad mówią same za siebie: Do dziś przedsiębiorstwo zatrudniające obecnie około 120 pracowników zaprojektowało i wybudowało na 5 kontynentach w 25 krajach ponad 350 instalacji ze stali szlachetnej do produkcji energii. Ponadto grupa zainwestowała miliony euro we własne instalacje.

Dzięki międzynarodowej strategii dywersyfikacji oraz wysokiej jakości produktów i instalacji, firma WELTEC poradziła sobie również z wymagającymi etapami działalności, takimi jak udany zwrot w trudnych latach 2014 i 2015. W latach 2012 i 2014 nowelizacja niemieckiej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG), wraz ze znacznymi cięciami taryf gwarantowanych, doprowadziła do masowego spadku liczby budów wytwórni biogazu. Nie wszystkie podmioty działające wówczas na rynku przetrwały ten okres. Jednak nawet w tych zaostrzonych warunkach ramowych firma WELTEC BIOPOWER była w stanie utrzymać, a nawet wzmocnić swoją pozycję rynkową.


Panie Jens Albartus, jest Pan prezes zarządu firmy WELTEC BIOPOWER od lipca 2006 roku a tym samym kieruje Pan grupą przez większość jej 20-letniej historii. Co sprawia, że firma WELTEC odniosła taki sukces?

Przez wszystkie te lata pozostaliśmy wierni naszej misji "Organic energy worldwide" oraz naszym wartościom korporacyjnym i z jednego źródła oferujemy technologie o bardzo wysokiej jakości. Ważnym czynnikiem sukcesu jest z pewnością również to, że sami projektujemy główne komponenty naszych instalacji i świadomie zlecamy ich produkcję w naszym regionie. Dzięki temu do dziś możemy zapewnić bardzo wysoki poziom jakości. Bardzo poważnie podchodzimy do potrzeb i warunków ramowych naszych klientów. Każda instalacja jest konsekwentnie projektowana tak, aby sprostać wymaganiom naszych klientów. Warto również wspomnieć o naszej niskiej rotacji personelu. Wielu naszych współpracowników pracuje w firmie WELTEC już od ponad dziesięciu lat. Suma tej mieszanki składającej się z kompetencji, indywidualności, jakości, zasobów i strategii wyróżnia nas w branży już od dwudziestu lat.


Świadczy to o ciągłości. W jakim stopniu musieli się Państwo dostosować lub zmienić, aby nadal odnosić sukcesy?

Nasze produkty rozwijaliśmy od samego początku, koncentrując się na wysokiej jakości. Ponadto z biegiem czasu stale poszerzaliśmy nasze portfolio i dostosowywaliśmy je do potrzeb rynku. Dzięki temu w ciągu ostatnich dwudziestu lat udawało nam się podążać ścieżką bardzo pomyślnego rozwoju - od zwykłego projektanta i producenta instalacji do szeroko pojętego specjalisty w dziedzinie biogazu w całym łańcuchu wartości. Rozszerzenie naszej oferty o usługi serwisowe, stałą lub okresową eksploatację instalacji, kontraktację ciepła oraz produkcję biometanu jako paliwa, w znacznym stopniu zmieniło również strukturę naszych klientów. Jako producent instalacji i dostawca usług pracujemy na rzecz przedsiębiorstw z branży spożywczej, gospodarki odpadami, gospodarki ściekami i rolniczej. Zaopatrujemy w zrównoważone ciepło również przedsiębiorstwa z branży ogrodniczej i sektora nieruchomości. W ostatnim czasie dołączyli do nas klienci i partnerzy z branży paliwowej. Już dziś pojazdy ciężkie i ciężarowe wykorzystują nasz biometan jako paliwo.


Jakie projekty z ostatnich dwudziestu lat zapadły Panu szczególnie w pamięć?

W 2008 roku zbudowaliśmy największą na świecie instalację do produkcji biometanu w Könnern w Saksonii-Anhalt i od tego czasu sami ją eksploatujemy. Projekt ten był i jest dla naszej grupy ważnym kamieniem milowym. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z pomyślnego ukończenia budowy i eksploatacji instalacji. Jednak również międzynarodowe projekty o charakterze pionierskim, takie jak instalacja do fermentacji odpadów dla dużego australijskiego przedsiębiorstwa wodociągowego w pobliżu Melbourne oraz wytwórnia biogazu dla producenta mleka w proszku EDL w Urugwaju, są projektami, które bardzo chętnie wspominam. Instalacja ta od 2018 roku dostarcza sześć megawatów ciepła. Ta południowoamerykańska firma wykorzystuje do eksploatacji instalacji wyłącznie materiały odpadowe, takie jak gnojowica bydlęca i resztki paszy od 14.000 krów mlecznych, i produkuje codziennie 30.000 metrów sześciennych normalnych biogazu. Pokrywa to jedną trzecią wysokiego zapotrzebowania na ciepło ich własnej mleczarni. Podobnie jak w przypadku instalacji w Könnern, mamy i w tym przypadku do czynienia z dużą skalą przemysłową. Skala ta była również powodem, dla którego firma EDL wybrała WELTEC. Dlatego też w Urugwaju byliśmy odpowiedzialni za zarządzanie całą budową, w tym za wszystkie prace podwykonawcze. Po roku robót budowlanych byliśmy w stanie przekazać klientowi projekt w postaci gotowej do użytkowania.


W jaki sposób budują Państwo most pomiędzy sukcesami w przeszłości a nadchodzącą przyszłością?

Świadectwem naszej ciekawej historii jest ponad 350 instalacji wykonanych w przeszłości przez firmę WELTEC, z których około 70 procent działa z powodzeniem za granicą. W wielu krajach mieliśmy okazję wykonywać prace pionierskie w dziedzinie biogazu. W odniesieniu do przyszłości, musimy pozostać wierni swoim wartościom i kontynuować historię sukcesu, wykorzystując nasze mocne strony. Dzieje się to już teraz. Nasze obecne projekty są realizowane w różnych regionach świata, na przykład w Japonii, Irlandii Północnej i Hiszpanii. Wynika to z faktu, że wszędzie tam istnieje ogromny potencjał w zakresie organicznych materiałów odpadowych, które przy pomocy naszej technologii procesów przetwórczych mogą być w sposób efektywny i zdecentralizowany przekształcane w zieloną energię. Ograniczenie emisji CO2 jest ważnym zagadnieniem na całym świecie, któremu poświęca się wiele uwagi. Powyższe obejmuje również wykorzystanie biogazu w sektorze mobilności. Dlatego z wielkim optymizmem i radością czekam na kolejne 20 lat działalności. Teraz właściwie wszystko naprawdę się zaczyna!Biuro prasowe WELTEC BIOPOWER


POWIĄZANE

W dniu 14.09.2021r. odbył się protest polskich producentów jabłek, którego organ...

Po burzliwej debacie, sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Ministra Ro...

Do 15 września trwały konsultacje publiczne drugiej wersji Planu Strategicznego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę