Francja testuje szczepienia przeciwko grypie ptaków

20 stycznia 2022
Francja testuje szczepienia przeciwko grypie ptaków

Z uwagi na nasilenie zjawiska występowania wirusa grypy ptaków na terenie Europy coraz głośniej mówi się o profilaktycznym szczepieniu przeciwko grypie ptaków jako ważnego elementu w strategii walki z wirusem. Podjęcie takich kroków rozważa Francja.

Minister Rolnictwa Francji Julien Denormandie, podczas I posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Francji, ponownie wyraził poparcie dla szczepień drobiu. Denormandie oświadczył, że dwie szczepionki zostaną wkrótce przetestowane we Francji. Celem jest ich zatwierdzenie dla wszystkich 27 państw członkowskich UE (donosi EUROACTIV, Francja). Minister Rolnictwa Francji nie przekazał szczegółowych informacji w tej sprawie, ale zapewnił, że wnioski z prac nad szczepieniami zostaną przedstawione pozostałym krajom członkowskim. Stosowanie szczepionek  przeciwko grypie ptaków jest nadal w większości przypadków zabronione przez Komisję Europejską.

A ewentualne możliwości i zasady ich zastosowania szczegółowo warunkuje unijne prawo. Francuzi opowiadają się jednak za szczepieniami ponieważ uważają, że dotychczasowe działania, między innymi, masowa likwidacja stad czy wdrażanie pozostałych środków ograniczających rozprzestrzenianie wirusa, jest niewystarczające w sytuacji występowania wirusa grypy ptaków na tak ogromną skalę jaka ma miejsce od pewnego już czasu w Europie.

Aktualny stan prawny w Unii Europejskiej zasadniczo zakazuje stosowania szczepionek, taka praktyka dopuszczalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą Komisji Europejskiej. Niemniej, Francja postawiła sobie za cel zmianę w tym obszarze w trakcie swojej prezydencji, która potrwa do końca czerwca. Julien Denormandie uważa, że w perspektywie długoterminowej nie ma innego rozwiązania niż szczepienia.

Francuzi prawie corocznie mierzą się z zakażeniami HPAI na komercyjnych fermach drobiu. W zasadzie od 2015 roku francuskie regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności. Chodzi zarówno o straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków, ale także pośrednie dotyczące ograniczeń handlowych. Najbardziej cierpi przemysł foie gras z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny.  

Francuski Minister Rolnictwa w 2021 roku zarządził szeroko zakrojone konsultacje przedstawicieli branży drobiarskiej i administracji, aby wypracować systemowy plan zapobiegania przyszłym, kosztownym epizoocjom grypy ptaków w kraju. Za jeden z priorytetowych punktów w zarządzaniu ryzykiem występowania grypy ptaków uznano przeprowadzenie analizy wpływu i wykonalności szczepień u drobiu.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

16. maja odbyły się czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: wicepremier,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzy...

Wczoraj – na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę