Francja: Wzrost konsumpcji produktów organicznych o 15%

19 czerwca 2019
Francja: Wzrost konsumpcji produktów organicznych o 15%

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tysięcy nowych gospodarstw uzyskało certyfikaty ekologiczne. Ogółem w całej Francji w rolnictwie ekologicznym funkcjonuje 41 600 gospodarstw, co stanowi 9,5% wszystkich. Powierzchnia rolnicza przeznaczona dla rolnictwa ekologicznego osiągnęła prawie 5 mln akrów tj. 7,5% użytkowej powierzchni rolniczej. Stanowiło to 17% wzrost gruntów wykorzystywanych w rolnictwie ekologicznym w porównaniu z 2017 r.

Konwersja gospodarstw rolnych na ekologiczne rozkwita, aby zaspokoić silny popyt konsumentów. Dla przykładu w 2018 r. kury nioski w hodowlach ekologicznych stanowiły 13,3% krajowej sumy. Francuskie regiony Occitanie, Auvergne-Rhône-Alpes i Nouvelle Aquitaine były trzema największymi regionami pod względem liczby producentów ekologicznych w 2018 r.

Jak wynika ze statystyk prawie 5% żywności spożywanej we francuskich domach to organiczne produkty rolne. W 2018 r. rynek wzrósł o 15% i osiągnął 9,7 mld euro.

Konsumpcja organiczna rozwija się we wszystkich rodzajach produktów. 69% produktów ekologicznych spożywanych we Francji jest produkowanych w kraju. Rola dużych dystrybutorów umacnia się osiągając 49% udziału w rynku. Sklepy specjalistyczne stanowią 34% sprzedaży, a 12% to sprzedaż bezpośrednia dla konsumentów.

Wreszcie francuski rynek ekologiczny jest drugim w Unii Europejskiej, wart 9,8 mld euro.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

O miesiąc, do 30 czerwca 2020 r., został wydłużony termin składania wniosków na ...

O planach budowy kompleksu drobiarskiego na Łotwie z wykorzystaniem  kapitału uk...

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wysiali 3 tys. paczek mieszanki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę