OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Francuzi i Brytyjczycy zyskają najwięcej na zniesieniu kwotowania produkcji?

5 stycznia 2017
Francuzi i Brytyjczycy zyskają najwięcej na zniesieniu kwotowania produkcji?

Analitycy z S&P Global Platts oceniają, że w sezonie 2017/18 (październik/wrzesień), czyli pierwszym po zniesieniu kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE, unijna produkcja cukru wzrośnie o 10%. Ugrupowanie ma pozostać jednak importerem netto cukru. Platts oczekuje, że w sezonie 2017/18 unijna produkcja cukru wzrośnie do 18,32 mln ton. Największy udział w oczekiwanym wzroście (70% łącznie) mają mieć Francja i Wielka Brytania. Francuzi mają produkować 5,53 mln ton cukru (+17%), a Brytyjczycy 1,36 mln ton (+40%).

Mimo wzrostu produkcji w UE pozostaną regiony deficytowe, co w połączeniu z bardzo niskimi zapasami sprawi, że import wyniesie nawet 3 mln ton cukru białego.

Platts ocenił, że unijny eksport wzrośnie o milion ton do 2,4 mln ton. Unijny cukier ma trafiać w dużej mierze do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Szacunki zakładają normalne warunki pogodowe.

Prognoza większej produkcji we Francji nie powinna dziwić, bo zarówno plantatorzy jak i producenci od dłuższego czasu zapowiadają intensyfikację upraw i produkcji.

Szacunek dla Wielkiej Brytanii jest już nieco zastanawiający, bo British Sugar deklarował utrzymanie produkcji na poziomie około miliona ton. Sektor brytyjski opiera się na imporcie, głównie z dawnych kolonii. Część firm opowiadała się otwarcie za Brexitem (to kolejna niewiadoma). Samą prognozę 10% wzrostu unijnej produkcji można uznać za dość zachowawczą.

Z dostępnych informacji wynika, że 30% planowanego wzrostu produkcji odbędzie się w krajach innych niż Francja i Wielka Brytania. Oznacza to, że Platts nie oczekuje większych podwyżek ani w Niemczech, ani w Polsce.

Zdaniem Platts, niskie obecnie zapasy w połączeniu z silnym popytem eksportowym będą generować import cukru. Wcześniejsze opinie i analizy zakładały zwykle spadek importu nawet do zera, ale nie uwzględniały wydrenowanych zapasów. Puste magazyny mogą faktycznie czekać na import.

FAPA / FAMMU


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę