Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa, kpt. Horbaczewskiego

25 czerwca 2018
Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa, kpt. Horbaczewskiego

W miejscowości Velennes położonej na północy Francji odsłonięto w sobotę stelę upamiętniającą asa polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii kapitana Eugeniusza Horbaczewskiego, który 18 sierpnia 1944 roku zginął w walce nad tą miejscowością.

Kapitan Horbaczewski, ps. "Dziubek", odniósł 16,5 udokumentowanych zwycięstw w walkach powietrznych z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich dowódców brytyjskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do ostatniej misji wyleciał chory; dokładne okoliczności strącenia jego samolotu przez nieprzyjaciela nie są znane.

Gdy samolot spadł na ziemię wstrząs wyrzucił ciało pilota z kokpitu. Odnaleziono je dopiero w 1947 roku. Horbaczewski spoczywa na cmentarzu w niedalekim od Velennes mieście Creil, gdzie po odsłonięciu steli złożono wieńce na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia steli wzięli udział mer Velennes Jean-Paul Ternisien, prezes departamentalnego stowarzyszenia osób ratujących lotników alianckich Dominique Lecomte oraz senator departamentu Oise Olivier Paccaud. Obecna była również delegacja ambasady RP w Paryżu.

Do Velenne przyjechał kapitan Leszek Horbaczewski, stryjeczny wnuk Eugeniusza Horbaczewskiego, który jest pilotem liniowym w USA.

Jak powiedział PAP zastępca ambasadora RP w Paryżu Tomasz Majchrowski, uroczystość była bardzo wzruszająca również dlatego, że przybyli na nią liczni mieszkańcy Velennes, a wśród nich dzieci i młodzież.

Dyplomata podkreślił wolę samorządu Velennes, który nie szczędził wysiłku, aby powstała stela i by uroczystość wypadła jak najlepiej. Według Majchrowskiego było to kolejnym potwierdzeniem, „Francuzi bardzo dbają o miejsca naszej pamięci". "O tym się niewiele mówi, ale to bardzo ważne dla stosunków między naszymi narodami” - dodał dyplomata.

 

Ludwik Lewin (PAP)


POWIĄZANE

Jeżeli ktoś dopuszcza się fałszowania żywności, jest zagrożony więzieniem - powi...

Jeżeli pojawiłyby się sygnały o patologiach w branży wieprzowej i drobiowej, to ...

Skup jabłek przemysłowych, którego podjęła się spółka Eskimos, ustabilizował cen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę