FrieslandCampina kończy produkcję proszków w dwóch zakładach

9 grudnia 2020
FrieslandCampina kończy produkcję proszków w dwóch zakładach

Jeden z największych producentów artykułów mleczarskich w Europie, FrieslandCampina, zakończy produkcję proszków w dwóch holenderskich zakładach w Dronrijp i Gerkesklooster. W wyniku tej decyzji od 1 kwietnia 2022 r. zostanie zamknięty zakład w Dronrijp. Z kolei instalacja do produkcji serwatki i mleka w proszku w Gerkesklooster zostanie zlikwidowana 15 stycznia 2021 r. Gerkesklooster będzie kontynuował produkcję serów. Zaprzestanie produkcji proszku w obu lokalizacjach spowoduje zwolnienie 57 osób.

Obie decyzje wpisują się w przyspieszenie strategii FrieslandCampina „Nasz cel, nasz plan”, ogłoszonej 10 listopada, której celem jest m.in. ograniczenie nadwyżki mocy produkcyjnych poprzez zamykanie zakładów lub przenoszenie wielkości produkcji. Zaprzestanie działalności w Dronrijp i Gerkesklooster wpisuje się w tę strategię i przyczyni się do zapowiadanych oszczędności.

Produkcja proszku w Gerkesklooster służyła jako awaryjny zakład przetwórstwa mleka na wypadek awarii w innym miejscu. Produkty w proszku wytwarzane w Dronrijp były stosowane w żywieniu niemowląt, żywieniu medycznym i żywieniu sportowców.

Zakład w Dronrijp jest częścią sieci produkcyjnej FrieslandCampina Ingredients a Gerkesklooster częścią FrieslandCampina Dairy Essentials.

Herman Ermens, prezes FrieslandCampina Ingredients skomentował to następująco: – Nasza planowana decyzja o zaprzestaniu produkcji proszku w Dronrijp została podjęta po dokładnym rozważeniu. Przyjrzeliśmy się obecnym mocom produkcyjnym i przyszłym zmianom na rynku. Mam świadomość, że ta decyzja będzie miała duży wpływ na pracowników i oczywiście zapewnimy im odpowiednie wsparcie w tym procesie.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę