A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Fundacja CLAAS docenia młode talenty

1 listopada 2022
Fundacja CLAAS docenia młode talenty

 Również w tym roku Fundacja CLAAS w uznaniu wybitnych prac końcowych przyznała studentom z wydziałów rolnictwa i inżynierii nagrody o łącznej wartości około 50 000 euro. 19 października zwycięzcy odebrali swoje nagrody w CLAAS Greenhouse w Harsewinkel, a prace uhonorowane nagrodami głównymi studenci przedstawili w ramach krótkich prezentacji.

Cathrina Claas-Mühlhäuser, od 2021 roku przewodnicząca Rady Naukowej, po raz kolejny z przyjemnością powitała młodych przyszłych specjalistów z siedmiu krajów Europy, a także z Afryki. „Talenty w rolnictwie oraz inżynierii, są bardzo ważne, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoimy dziś i będziemy stawać w przyszłości” – powiedziała Claas-Mühlhäuser. Fundacja CLAAS została założona w 1999 roku i od tego czasu co roku przyznaje stypendia Helmuta Claas’a, nagrody premiowe oraz nagrody międzynarodowe. W tym roku do nagród dołączyła nowa kategoria: „AgTex Doctoral Thesis Price” wręczana jest doktorantom II roku studiów, którzy prowadzą badania nad maszynami rolniczymi i mechanizacją, ciągnikami i silnikami lub automatyzacją i elektroniką.

 

Cathrina Claas-Mühlhäuser (z prawej) pogratulowała Patricii Ulbricht, laureatce stypendium Helmuta Claasa


Zostały przyznane następujące nagrody:

Stypendia

1. Nagroda: Patricia Ulbricht ze swoją pracą licencjacką na temat rolnictwa regeneracyjnego napisaną na Uniwersytecie w Lipsku zajęła pierwsze miejsce i otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 7200 euro.

2. Nagroda: Paul Speitelsbach z Uniwersytetu Hohenheim pracował nad projektem opartego na zębach systemu trakcji w lekkich robotach przeznaczonych do pracy w terenie. Ze swoją pracą zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę 6000 euro.

3. Nagroda: Richard Geary studiował na brytyjskim Harper Adams University i zdobył trzecią nagrodę. Jego praca zatytułowana „Maise belongs to the Farmer, Not the Field” („Kukurydza należy do rolnika, a nie do pola”) jest poświęcona optymalizacji technologii zbioru i zapewniła mu wsparcie finansowe w wysokości 4800 euro.

4. Nagroda: Lasse Clausen przeanalizował pracę polową kombajnu zbożowego CLAAS. Absolwent Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych FH Neubrandenburg otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3600 euro.

Nagrody premiowe

Oprócz rocznych stypendiów przyznano cztery nagrody premiowe o wartości 1500 euro każda.
W kategorii „Technical solutions to improve animal welfare” („Rozwiązania techniczne poprawiające dobrostan zwierząt”) nagrodzono pracę Johna Davida Kendala Morgana z Harper Adams University w Anglii. Pracował on nad rozwijaniem ekonomicznego systemu obrazowania do analizy zachowań
drobiu w małych kenijskich kurnikach. W kategorii „Improved nutrient management for food production” („Ulepszone zarządzanie składnikami odżywczymi do produkcji żywności”) zwyciężył James Patrick Nicol Shaw, również absolwent Harper Adams University. Zajmował się on wytrzymałością mechaniczną granulatu z pofermentu. Nathanael Ebertshäuser za pomocą testu polowego określił i porównał opory toczenia trzech ciągników i tym samym zwyciężył w kategorii „Technical Engagement” („Zaangażowanie techniczne”). Jest on absolwentem Uniwersytetu Hohenheim.

W kategorii „Innovation” ze swoją pracą na temat elektryfikacji w technice rolniczej zwyciężyła Jessica Emminghaus, również z Uniwersytetu Hohenheim.
AgTEx Doctoral Thesis Prize (nagroda za pracę doktorską z inżynierii rolniczej)

Malte von Bloh otrzymał przyznawaną w tym roku po raz pierwszy nagrodę w wysokości 5000 euro za pracę doktorską w dziedzinie inżynierii rolniczej. Von Bloh w ramach swojego projektu doktorskiego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium bada cyfrowe monitorowanie roślin. Patronem nagrody jest dr Hermann Garbers, zastępca przewodniczącej Rady Naukowej.

Nagrody międzynarodowe

Nagrody międzynarodowe o wartości 2000 euro każda otrzymali Maciej Kubicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Polska), Henk Nap z Uniwersytetu Wageningen (Holandia), Christian Ciocirlie z Uniwersytetu Przyrodniczego „King Mihai I” w Timisoarze (Rumunia), Benjamín Zvara ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze (Słowacja) oraz János Péter Jakus z Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie (Węgry).Stypendium Weihenstephan-Triesdorf otrzymał Ibrahima Traore z Gwinei.

 

Inż. Maciej Kubicki prezentuje dyplom potwierdzający otrzymanie wyróżnienia w kategorii International Student Prize.

 

Pan inż. Maciej Kubicki, absolwent studiów I stopnia na kierunku inżynieria rolnicza prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotował pracę inżynierską w ramach, której powstał projekt stanowiska do pomiaru momentu obrotowego powodującego rozłączanie sprzęgieł przeciążeniowych stosowanych w wałach odbioru mocy. Inspiracją dla tego projektu był duży rozrzut pomiędzy wartościami nominalnymi a rzeczywistymi momentami obrotowymi wyłączającymi sprzęgła przeciążeniowe, stwierdzony dla wałów dostępnych na polskim rynku.

 

 

Zdjęcia:
Stiftungspreise_2022_DSC_8235a: Laureaci nagród, Rada Naukowa, jury i przedstawiciele uczelni na wspólnym zdjęciu z Cathriną Claas-Mühlhäuser po ceremonii wręczenia nagród.
Stiftungspreise_2022_DSC_8199a: Cathrina Claas-Mühlhäuser (z prawej) pogratulowała Patricii Ulbricht, laureatce stypendium Helmuta Claasa.

O Fundacji CLAAS
Fundacja współpracuje z jury złożonym z międzynarodowych ekspertów w dziedzinie nauk rolniczych oraz z renomowanymi uczelniami wyższymi w kraju i za granicą. Kapitał Fundacji wynosi 10 mln euro. Oprócz stypendium Helmuta Claasa Fundacja CLAAS wspiera również międzynarodowe projekty badawcze na uczelniach wyższych oraz promuje w szkołach inicjatywy, których celem jest rozbudzenie w uczniach zainteresowania nauką i techniką

 


POWIĄZANE

Ukraińskie media i organizacje poinformowały o najnowszy danych dotyczących eksp...

W mijającym tygodniu ceny diesla uległy kolejnej obniżce - dalszego dynamicznego...

W Starej Błotnicy w powiecie białobrzeskim odbyły się dziś obchody Ogólnopolskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę