aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Fundacja "Kasa Nadziei" organizatorem szkolenia dla rolnków

12 grudnia 2023

 

Fundacja "Kasa Nadziei" zorganizowała w zeszłym tygodniu w Biłgorajskim Ośrodku Kultury, przy udziale NSZZ RI "Solidarność" szkolenie dla rolników, które poświęcone było przede wszystkim przedstawieniem możliwości odbudowy hodowli ras rodzimych w polskich gospodarstwach rolnych oraz aktualnych możliwościach pozyskiwania funduszy do rozwoju i modernizcji gospodarstw rolnych. W temamtyce szkolenia nie zabrakło też informacji o systemach agroubezpieczeń.

O najnowszych programach i możliwościach pozyskiwania funduszy z ARiMR poinformował w swoim wystąpieniu Bartlomiej Switała, kierownik biura powiatowego agencji w Biłgoraju.

ARiMR

Prelegent zwracał uwagę nie tylko na możliwości pozyskiwania środków do modernizacji gospodarstw rolnych ale i również na najczęstsze błędy, jakich rolnicy powinni się ustrzegać przy składaniu wniosków jaki rozliczanu środków. Rolników bardzo zainteresowały przyszłe programy pomocowe dla gospodarstw rolnych, jakie są planowane w ARiMR. Np. do 85% dofinansowania można otrzymywać w programie do którego przystąpi np trzech rolników, kupując maszyny bądź urządzenia z których każdy będzie współwłaścicielem a maszyna będzie używana rotacyjnie- o czym dokładnie informował kierownik biura powiatowego ARiMR. Rolnicy pytali także i otrzymali szczegółowe wyjaśnienia dotyczące sytuacji w której chcą np. dostać dofinansowanie na dwa projekty z tego samego działania. Bardzo dużą popularnością cieszyła się działanie 4.0 i choć nabór trwał tylko 3 dni, i zakończył się powodzeniem. Nie wszyscy rolnicy mogli skorzystać z uwagi na króotki okres aplikownia, dlatego zachęcam dokontaktu z naszymi biurami i śledzenie informcji na stornie ARiMR. 

Bardzo ciekawe wystąpienie miał Sławomir Homeja członek NSZZ RI Solidarność, rolnik, hodowca i pasjonat rasy Puławskiej, produkcją której obecnie się zajmuje.

Hodowca zwracał uwagę na korzyści jakie niesie ze sobą ekologiczna hodowla ras rodzimych, ale i również na zagrożenia wynikający choćby z przepisów i wymogów weterynaryjnych oraz częstych kontroli. Nie ulega jednk wątpliwości, że pomimo uciążliwości, produkcja ekologiczna ras rodzimych jest dochodowa i warto taką produkcją się zainteresować i uruchamiać w swoich gopsodarstwach rolnych.

Dr Paweł Radomski z Instytutu Zootechniki - PIB w Krakowie przedstawił zagadnienia związane z produkcją mięsa i jego przetworów, które sąa produkowane zgodnie z certyfikatem ras rodzimych

To była niezwykła podróż po tradycyjnych europejskich markach produkowanych we Włoszech, Niemczech, Austrii, Francji czy Hiszpanii.  W swoim wystąpieniu Dr Paweł Radomski podał przykłady polskich produktów znaków i symboli ras rodzimych, który bardzo powoli ale jednak trafiać zaczynają do śiwadomościkonsumentów. Daleka jednak droga przednami, aby chociaż zbliżyc siedo popularności szynki parmeńskiej, hiszpańskich czy francuskich produktów choć w Polsce mamy zarejestrowanych 89 ras rodzimych.

rasy rodzime

 

Całe szkolenie zakończyło się dyskusją przy okolicznościowym bardzo smacznym poczęstunku, których dania przygotowane były z Polskiej Rasy Puławskiej.


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę