aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Fundacja "Kasa Nadziei" organizatorem szkolenia dla rolnków

12 grudnia 2023

 

Fundacja "Kasa Nadziei" zorganizowała w zeszłym tygodniu w Biłgorajskim Ośrodku Kultury, przy udziale NSZZ RI "Solidarność" szkolenie dla rolników, które poświęcone było przede wszystkim przedstawieniem możliwości odbudowy hodowli ras rodzimych w polskich gospodarstwach rolnych oraz aktualnych możliwościach pozyskiwania funduszy do rozwoju i modernizcji gospodarstw rolnych. W temamtyce szkolenia nie zabrakło też informacji o systemach agroubezpieczeń.

O najnowszych programach i możliwościach pozyskiwania funduszy z ARiMR poinformował w swoim wystąpieniu Bartlomiej Switała, kierownik biura powiatowego agencji w Biłgoraju.

ARiMR

Prelegent zwracał uwagę nie tylko na możliwości pozyskiwania środków do modernizacji gospodarstw rolnych ale i również na najczęstsze błędy, jakich rolnicy powinni się ustrzegać przy składaniu wniosków jaki rozliczanu środków. Rolników bardzo zainteresowały przyszłe programy pomocowe dla gospodarstw rolnych, jakie są planowane w ARiMR. Np. do 85% dofinansowania można otrzymywać w programie do którego przystąpi np trzech rolników, kupując maszyny bądź urządzenia z których każdy będzie współwłaścicielem a maszyna będzie używana rotacyjnie- o czym dokładnie informował kierownik biura powiatowego ARiMR. Rolnicy pytali także i otrzymali szczegółowe wyjaśnienia dotyczące sytuacji w której chcą np. dostać dofinansowanie na dwa projekty z tego samego działania. Bardzo dużą popularnością cieszyła się działanie 4.0 i choć nabór trwał tylko 3 dni, i zakończył się powodzeniem. Nie wszyscy rolnicy mogli skorzystać z uwagi na króotki okres aplikownia, dlatego zachęcam dokontaktu z naszymi biurami i śledzenie informcji na stornie ARiMR. 

Bardzo ciekawe wystąpienie miał Sławomir Homeja członek NSZZ RI Solidarność, rolnik, hodowca i pasjonat rasy Puławskiej, produkcją której obecnie się zajmuje.

Hodowca zwracał uwagę na korzyści jakie niesie ze sobą ekologiczna hodowla ras rodzimych, ale i również na zagrożenia wynikający choćby z przepisów i wymogów weterynaryjnych oraz częstych kontroli. Nie ulega jednk wątpliwości, że pomimo uciążliwości, produkcja ekologiczna ras rodzimych jest dochodowa i warto taką produkcją się zainteresować i uruchamiać w swoich gopsodarstwach rolnych.

Dr Paweł Radomski z Instytutu Zootechniki - PIB w Krakowie przedstawił zagadnienia związane z produkcją mięsa i jego przetworów, które sąa produkowane zgodnie z certyfikatem ras rodzimych

To była niezwykła podróż po tradycyjnych europejskich markach produkowanych we Włoszech, Niemczech, Austrii, Francji czy Hiszpanii.  W swoim wystąpieniu Dr Paweł Radomski podał przykłady polskich produktów znaków i symboli ras rodzimych, który bardzo powoli ale jednak trafiać zaczynają do śiwadomościkonsumentów. Daleka jednak droga przednami, aby chociaż zbliżyc siedo popularności szynki parmeńskiej, hiszpańskich czy francuskich produktów choć w Polsce mamy zarejestrowanych 89 ras rodzimych.

rasy rodzime

 

Całe szkolenie zakończyło się dyskusją przy okolicznościowym bardzo smacznym poczęstunku, których dania przygotowane były z Polskiej Rasy Puławskiej.


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę