aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gaz najtańszy od dwóch miesięcy

20 września 2022
Gaz najtańszy od dwóch miesięcy

Wartość surowca na holenderskiej giełdzie, która kształtuje ceny na Starym Kontynencie, wynosi około 175 euro za MWh. To w ostatnim czasie spadek o 8% i najniższa kwota od 25 lipca. Co spowodowało zmianę?

Gaz zaczął mocno drożeć pod wpływem wojny na Ukrainie i tarć handlowo-dyplomatycznych na linii Zachód – Rosja. Unia Europejska zrezygnowała z gazociągu Nord Stream 2, a Moskwa, aby wywrzeć presję, ograniczyła dostawy nitką Nord Stream 1. Teraz jednak cena spada, bo u progu sezonu grzewczego kraje europejskie gromadzą zapasy i ich magazyny są już niemal zapełnione. W Niemczech to 90%, we Francji 95%, a we Włoszech 87%. Holanderski stan magazynowy sięgnął poziomu 86%, hiszpański 88%, a polski 100%.

Ponad 36 tysięcy GWh

O całkowitym wypełnieniu zbiorników już pod koniec sierpnia poinformowała spółka Gas Storage Poland. Paliwo zostało zgromadzone w instalacjach koło Sanoka w Husowie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy oraz Wierzchowicach, Mogilnie i Kosakowie. Wpompowany gaz odpowiada mocy 36271,7 GWh – to 3,2 miliarda metrów sześciennych surowca. Roczne zużycie gazu w Polsce to ponad 21 mld m3, spółka Gaz-System w czerwcu zapowiedziała, że spodziewa się spadku tej średniej do 18 mld m3. Pojemność krajowych magazynów wzrosła w ciągu drugiej dekady XXI wieku z 1,7 do 3,2 mld m3. W tej chwili rozbudowywany jest podziemny zbiornik w Wierzchowicach, który powiększy się z 1,3 do 2,1 mld m3. Po zakończeniu tej inwestycji, planowanym na 2025 rok, Polska będzie miała magazyny gazowe o łącznej objętości 4 mld m3.

Ograniczanie wzrostu cen prądu

Od października, w związku z nadchodzącą zimą, należy spodziewać się większego zapotrzebowania na gaz i energię w Europie. W Wielkiej Brytanii rząd zamierza wydać 40 mld funtów, żeby obniżyć o połowę ceny energii dla firm. Francja z kolei chce od przyszłego roku zatrzymać podwyżki na poziomie 15%, co ma kosztować 16 mld euro. Pomysł polskich władz przedstawił minister rozwoju i technologii. Waldemar Buda zapowiedział, że ⅔ gospodarstw domowych może liczyć w 2023 roku na zamrożenie cen prądu według stawki z obecnego roku. Warunek to zmieszczenie się w limicie 2 tysięcy kWh w skali 12 miesięcy. Domy, w których mieszkają niepełnosprawni, duże rodziny oraz gospodarstwa rolne będzie obowiązywał limit 2,6 tysiąca kWh.

 

źródło: Platforma Przemysły Przyszłości

autor: Damian Kwiek


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę