aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gdzie ta obiecana obniżka podatku rolnego?

19 marca 2024
Gdzie ta obiecana obniżka podatku rolnego?

Jeszcze w grudniu 2023 roku, tuż po objęciu stanowiska ministra rolnictwa przez Czesława Siekierskiego, resort rolnictwa ogłosił, że w 2024 roku będzie miało miejsce obniżenie podatku rolnego. 

" ...odnosząc się do postulatu dotyczącego obniżenia podatku rolnego...są już przygotowywane procedury ustawowe, ktore dadzą szansę aby samorządy, wójtowie gmin, mogli zwalniać rolnikow z podwyżki podatku rolnego w przyszłym roku ( 2024), a w roku następnym zostaną im zwrócone należne pieniądze". Taka informacja pochodzi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2023 roku.

Tymczasem wg definicji, podatek rolny jest daniną publiczną, która ciąży na właścicielach gruntów rolnych i klasyfikacyjnych. Jest on płatny w czterech ratach, do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Wysokość podatku zależy przede wszystkim od:

- średniej ceny skupu żyta ustalanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
powierzchni gruntów

W 2024 roku stawka podatku rolnego wyraźnie wzrośnie w porównaniu z 2023 rokiem. Za hektar przeliczeniowy wyniesie ona 224,08 zł, a za hektar pozostałych gruntów 448,15 zł.


Rolnicy o tych obiecankach resortu rolnictwa pamiętają i coraz częściej pod urzędy przyjeżdżają z workami żyta i wysypują je w ramach zapłaty podatku rolnego. 

Jak podnosi w swoim komunikacie ZZR KORONA, obiecany przez ministerstwo rolnictwa projekt ustawy wciąż nie ujrzał światła dziennego.  Wynika z tego, że 23 grudnia  nawet w resorcie rolnictwa nikt nie zdawał sobie sprwy z tego, że projektów ustaw nie będzie miał po prostu kto w resorcie napisać.

Minister Siekierski, ma w okół siebie powszechny lans wiceministrów, którzy skoncentrowali się raczej na działaniach PR-owych w mediach społecznościowych i propagandowych. To chyba dla całego otoczenia łatwiejsze jest, niż pisanie projektów ustaw chociżby po to, aby spełnić składane deklaaracje i obietnice. Wydaje się, że właśsnie dlatego tych ustaw lawina z ministerstwa rolnictwa do Sejmu "X" nie płynie. Tam zreszta też, poważnej dyskusji o problemach całej społeczności rolniczej jak na lekarstwo. 

Za chwilę minie 100 dni od działania nowych władz w resorcie rolnictwa i nie sposób się doliczyć ile projektów ustaw zostało przygotowanych w jednym ze strategicznych ministerstw, które ma stanowić takie prawo, które zapewni bezpieczeństwo żywnościowe państwa i da zdrową polską żywność na stoły w każdym domu obywateli, całego społeczeństwa.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę