CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Gerda Broker: PMI znów daje nadzieję na przyspieszenie

1 września 2016
Gerda Broker: PMI znów daje nadzieję na przyspieszenie

Po zaskakująco słabym lipcowym odczycie, sierpień przyniósł wzrost wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu z 50,3 do 51,5 punktu. Choć zbyt wcześnie, by na tej podstawie wnioskować, że sygnały spowolnienia zostały zanegowane, to poprawa jest wyraźnie widoczna.

 

Tym razem zawdzięczamy ją w dużym stopniu silnemu wzrostowi eksportu. Zwiększyła się także wielkość zamówień krajowych, co w połączeniu z impulsem od odbiorców zagranicznych skutkowało przyspieszeniem produkcji. Firmy w dalszym ciągu sygnalizują wzrost zatrudnienia, który wpływa na częściowe złagodzenie konsekwencji zastoju w inwestycjach. Potwierdzenie korzystnych tendencji we wrześniu pozwoli bardziej optymistycznie patrzeć na perspektywy niewielkiego przyspieszenia dynamiki PKB w kolejnych kwartałach i osiągnięcie założonego na 3,4 proc. tempa wzrostu w całym roku. Warunkiem jest jednak przełamanie inwestycyjnego impasu oraz silniejszy impuls ze strony konsumentów.

 

Na inwestycje możemy liczyć jednak dopiero w przyszłym roku, natomiast spożycie powinno zwiększyć się wyraźnie już w najbliższych miesiącach. Na razie nie potwierdzają się obawy, związane z osłabieniem koniunktury na rynkach zagranicznych, ale korzystny wpływ tego czynnika może okazać się niezbyt trwały. Trzeba też liczyć się ze stopniowym wzrostem importu, co może uszczuplić nieco pozytywne oddziaływanie salda handlu zagranicznego na dynamikę PKB.


 

O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Biuro prasowe Gerda Broker / Roman Przasnyski Główny Analityk GB


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę