CTR_80917

Gęsi będą mogły być wypuszczane na wybieg mimo grypy ptaków

16 lutego 2017
Gęsi będą mogły być wypuszczane na wybieg mimo grypy ptaków

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz informację, że możliwe jest udostępnienie wybiegów dla stad gęsi reprodukcyjnych, a także gęsi rzeźnych do 6 tygodnia życia wypuszczanych na wolne powietrze w ramach aklimatyzacji.  Warunkiem dopuszczenia takich działań, pomimo występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, jest rygorystyczne przestrzeganie zasad tymczasowej, minimalnej bioasekuracji.

Gęsi mogą być wypuszczane na wybieg pod warunkiem ustanowienia nad całym jego terenem zadaszenia, które kończy się z każdej niezwiązanej z budynkiem strony, pionową siatką do ziemi o oczkach zapobiegających przedostawaniu się dzikich ptaków na teren wybiegu. Jeśli jednak nie można zastosować takiego wariantu, to istnieje możliwość udostępnienia wybiegu gęsiom, przy spełnieniu kilku ważnych zaleceń z zastosowaniem ścisłej bioasekuracji, między innymi: wybiegi muszą być położone min. 500 metrów od zbiorników wodnych (rzeka, staw, jezioro), należy utrzymać właściwą obsadę, nie można wypuszczać gęsi w godzinach wczesnoporannych i i wieczornych, trzeba używać odstraszaczy dźwiękowych i wizualnych dla dzikich ptaków.  Stada powinien pilnować także opiekun – jeden na co najwyżej 1000 m2. Na obu typach wybiegów zabronione jest pojenie i karmienie gęsi oraz obowiązują zalecenia odnośnie odkażania wybiegów i ściółki.

W związku z wprowadzeniem wyjątku dla gęsi, Główny Inspektorat Weterynarii udostępnił właściwym terenowym oddziałom Inspekcji Weterynaryjnej materiały informacyjne do stosowania podczas przeprowadzanych kontroli gospodarstw.

Zezwolenie na wypuszczanie gęsi na wybieg, zwalnia jednocześnie z obowiązku przestrzegania przepisów prawa  odnośnie  odosobnienia drobiu w gospodarstwie w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w celu uniemożliwienia kontaktu z dzikimi ptakami i pozostałym drobiem w gospodarstwie – obowiązujących na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Pozostałe przepisy tego aktu prawnego są nadal obowiązujące i będą w dalszym ciągu  egzekwowane przez służby weterynaryjne.

Złagodzenie wymogów dotyczących gęsi wiąże się ze specyfiką chowu tego ptactwa. Gęsi bardzo źle znoszą przebywanie w zamknięciu, a reprodukcja w takich warunkach jest prawie niemożliwa.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi projektu ustawy o zmianie ustaw...

Zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF) dziki znaleziono w gminie Izabelin k. Wa...

PO i Nowoczesna opowiedziały się w środę w sejmowej debacie za odrzuceniem proje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę