GIS: w tym sezonie dwa razy więcej kąpielisk niż w latach poprzednich

24 maja 2018
GIS: w tym sezonie dwa razy więcej kąpielisk niż w latach poprzednich

W tym roku działać będzie w Polsce blisko 500 kąpielisk; to ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich – poinformował w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą online sprawdzić czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych.

Szczegóły dot. lokalizacji kąpielisk, jakości wody i okresu ich funkcjonowania znaleźć można na stronie www.sk.gis.gov.pl. Dostępne są tam również inne przydatne informacje m.in. o możliwości cumowania sprzętu wodnego, miejscu na grill czy zezwoleniu na wprowadzanie psów.

Oficjalny sezon kąpielowy potrwa od 1 czerwca do 30 września - w tych ramach czasowych wyznaczane jest działanie poszczególnych kąpielisk. Badania jakości wody realizowane są zgodnie z harmonogramem, który obejmuje sprawdzenie przed otwarciem sezonu kąpielowego w danej lokalizacji oraz pobranie nie mniej niż trzech próbek w sezonie kąpielowym, tak by przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (widoczne smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

Obok kąpielisk przepisy dopuszczają tworzenie tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Będą to miejsca tymczasowe (będą mogły działać przez miesiąc), prowizoryczne, o niższym standardzie niż kąpieliska, aczkolwiek – jak podkreśla Sanepid - również bezpieczne (wykonywane będzie jedno badanie przed i jedno w trakcie działania kąpieliska). Miejsca te mają służyć zabezpieczeniu wyjątkowych sytuacji np. zawodów czy obozów.

 

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 15 lipca 2020 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu przystępuje do ...

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę