GUS_230920_750x100_stat

GIW: trzy nowe ogniska ASF u świń

11 czerwca 2018
GIW: trzy nowe ogniska ASF u świń

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek o wykryciu trzech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), które stwierdzono w województwie lubelskim - w powiecie parczewskim, lubartowskim i włodawskim.

Wykrycie wirusa ASF u świń zostało potwierdzone na podstawie badań wykonanych przez w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Sto czternaste ognisko ASF (dziesiąte w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorzany, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, w którym utrzymywano siedem świń. Gospodarstwo położone jest około 250 m od granicy obszaru ochronnego.

Sto piętnaste ognisko ASF (jedenaste w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie znajdującym się w gminie Jabłoń (powiat parczewskim) w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 290 świń.

Sto szesnaste ognisko ASF (dwunaste w 2018 r.) stwierdzono zaś w gospodarstwie położonym w gminie Hańsk (powiat włodawskim), w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 10 świń.

Gospodarstwa w powiecie parczewskim i włodawskim, gdzie wykryto ASF, znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami.

W ciągu ponad czterech lat (od 14 lutego 2014 r.) odnotowano także ponad 2,2 tys. przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików (jeden przypadek może oznaczać więcej, niż jedno zwierzę). Występowanie ASF u świń i dzików w kraju odnotowane zostało dotąd w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę