aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

GIW: trzy nowe ogniska ASF u świń

11 czerwca 2018
GIW: trzy nowe ogniska ASF u świń

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek o wykryciu trzech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), które stwierdzono w województwie lubelskim - w powiecie parczewskim, lubartowskim i włodawskim.

Wykrycie wirusa ASF u świń zostało potwierdzone na podstawie badań wykonanych przez w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Sto czternaste ognisko ASF (dziesiąte w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorzany, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, w którym utrzymywano siedem świń. Gospodarstwo położone jest około 250 m od granicy obszaru ochronnego.

Sto piętnaste ognisko ASF (jedenaste w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie znajdującym się w gminie Jabłoń (powiat parczewskim) w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 290 świń.

Sto szesnaste ognisko ASF (dwunaste w 2018 r.) stwierdzono zaś w gospodarstwie położonym w gminie Hańsk (powiat włodawskim), w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 10 świń.

Gospodarstwa w powiecie parczewskim i włodawskim, gdzie wykryto ASF, znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami.

W ciągu ponad czterech lat (od 14 lutego 2014 r.) odnotowano także ponad 2,2 tys. przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików (jeden przypadek może oznaczać więcej, niż jedno zwierzę). Występowanie ASF u świń i dzików w kraju odnotowane zostało dotąd w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Rynek orzechów w Brazylii wykazuje obiecujący wzrost, szczególnie napędzany rosn...

Całoroczne hale namiotowe umożliwiły rozwój polskich przedsiębiorstw. Zarówno ma...

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę