Giżyński: będą zmiany w Inspekcji Weterynaryjnej

7 lutego 2019
Giżyński: będą zmiany w Inspekcji Weterynaryjnej

Dokument dotyczący zmian w Inspekcji Weterynaryjnej jest już gotowy, w przyszłym tygodniu trafi do premiera i prac rządowych - poinformował w środę w TVP Info wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Wiceminister zapytany o to, jak mogło dojść do nielegalnego uboju odparł :"okazja czyni złodzieja, a ta okazja to wadliwe działający system weterynaryjny".

Jak mówił, przepisy zmieniające ustawę są już przygotowane. "Wrzucamy na stół gotowy dokument", premier otrzyma ten projekt w przyszłym tygodniu - zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

"Będzie to ustawa, która spowoduje ogromne wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej" - ocenił. Dodał, że, w proponowane zmiany w ustawie skończą z systemem "wyznaczania", który polega na tym, że lekarz powiatowy, "urzędnik państwowy zarabiający ok. 4 tys., deleguje do obsługi ubojni i rzeźni tzw. lekarza prywatnej praktyki, którzy zarabia kilkanaście tysięcy złotych".

Zapytany, czy zmiany zapobiegną nielegalnemu ubojowi powiedział, że jeżeli będzie ścisła kontrola weterynaryjna, to taki proceder będzie znacznie trudniejszy. Teraz - jak zauważył - jeżeli "taki wyznaczony lekarz nie jest urzędnikiem, to powoli staje się pracownikiem ubojni czy rzeźni".

Według Giżyńskiego pieniądze na wzmocnienie inspekcji - "będą to te pieniądze, które zarabiają lekarze wyznaczenia" i nie trzeba będzie sięgać do budżetu. "Będziemy mieć skuteczne narzędzie, by te problemy zniknęły i nie powtarzały się" - podkreślił Giżyński.

Wiceminister zapytany o środowy protest rolników związanych z AgroUnią powiedział, że protest pod Pałacem Prezydenckim napawa "pewnym optymizmem", bo wcześniej lider tej organizacji Michał Kołodziejczak mówił o perspektywie swojego ugrupowania w kategoriach "niemalże celów partii politycznej".

Ale skoro stało się tak, że dojdzie do spotkania 20 lutego pod patronatem pana prezydenta, spotkania w ramach porozumienia rolniczego z udziałem Kołodziejczaka w charakterze obserwatora, oznacza to, że będzie rozmawiał przy stole z ministrem o przyszłości rolnictwa.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę