aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

GLOBALNA LICZBA OSÓB CIERPIĄCYCH GŁÓD WZROSŁA DO 828 MLN W 2021

21 lipca 2022
GLOBALNA LICZBA OSÓB CIERPIĄCYCH GŁÓD WZROSŁA DO 828 MLN W 2021

Liczba osób dotkniętych głodem na całym świecie wzrosła do 828 mln w 2021 r., co stanowi wzrost o ok. 46 mln wobec 2020 r. i 150 mln od wybuchu pandemii COVID-19 - według raportu ONZ, który dostarcza nowych dowodów na to, że świat oddala się od celu, jakim jest położenie kresu głodowi, brakowi bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywieniu we wszystkich jego formach do 2030 r.

Opublikowany właśnie wspólnie przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) raport pt.: The State of Food Security and Nutrition in the World (SOFI) z 2022 r. przedstawia aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego i sytuacji żywieniowej na całym świecie, w tym najnowsze szacunki kosztów i przystępności zdrowej diety. Raport analizuje również sposoby, w jakie rządy mogą zmienić przeznaczenie swojego obecnego wsparcia dla rolnictwa, aby obniżyć koszty zdrowej diety, mając na uwadze ograniczone zasoby publiczne dostępne w wielu częściach świata.

Liczby zatrważają – co pokazał raport?


FAO MAPA GŁODU


Aż 828 mln osób zostało dotkniętych głodem w 2021 r., to o 46 mln więcej niż rok wcześniej i o 150 mln więcej niż w 2019 r. Po stosunkowo niezmienionym poziomie od 2015 r. odsetek osób dotkniętych głodem rósł w 2020 r. i kontynuował wzrost w 2021 r., dotykając 9,8% światowej populacji (porównaniu z 8% w 2019 r. i 9,3% w 2020 r.).
Około 2,3 mld ludzi na świecie (29,3%) było w średnim lub poważnym niebezpieczeństwie żywnościowym w 2021 r. – o 350 mln więcej niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Prawie 924 mln ludzi (11,7% światowej populacji) stanęło w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi wzrost o 207 mln w ciągu dwóch lat.
Dysproporcja płciowa w zakresie braku bezpieczeństwa żywnościowego nadal rosła w 2021 r. – 31,9% kobiet na świecie cierpiało na umiarkowaną lub poważną niepewność żywnościową, w porównaniu z 27,6% mężczyzn – różnica o ponad 4 punkty procentowe w porównaniu z 3 punktami procentowymi w 2020 r.
Prawie 3,1 mld ludzi nie mogło pozwolić sobie na zdrową dietę w 2020 r., to o 112 mln więcej niż w 2019 r., co odzwierciedla skutki inflacji cen żywności konsumpcyjnych wynikającej z ekonomicznych skutków pandemii COVID-19 i środków wprowadzonych w celu jej powstrzymania.

Szacuje się, że 45 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu wyniszczenia, najbardziej śmiertelnej formy niedożywienia, która nawet 12-krotnie zwiększa ryzyko śmierci dzieci. Co więcej, 149 mln dzieci poniżej 5. roku życia miało zahamowany wzrost i rozwój z powodu chronicznego braku niezbędnych składników odżywczych w ich diecie, a 39 mln miało nadwagę.

Poczyniono postępy w zakresie wyłącznego karmienia piersią, a w 2020 r. prawie 44% niemowląt poniżej 6. miesiąca życia było karmionych wyłącznie piersią na całym świecie. Nadal jest to mniej niż docelowy poziom 50% do 2030 r. Co bardzo niepokojące, dwoje na troje dzieci nie jest karmionych minimalną, zróżnicowaną dietą, której potrzebują, aby rosnąć i rozwijać się w pełni.


Patrząc w przyszłość, prognozy są takie, że prawie 670 mln ludzi (8 procent światowej populacji) nadal będzie cierpieć głód w 2030 r. – nawet jeśli weźmie się pod uwagę globalne ożywienie gospodarcze. Jest to liczba podobna do 2015 r., kiedy cel zakończenia głodu, braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia do końca tej dekady został zainicjowany w ramach Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

Wpływ wojny w Ukrainie

W chwili publikacji niniejszego raportu trwająca na Ukrainie wojna z udziałem dwóch największych światowych producentów podstawowych zbóż, nasion oleistych i nawozów zakłóca międzynarodowe łańcuchy dostaw i podnosi ceny zbóż, nawozów, energii, a także żywności terapeutycznej dla dzieci z ciężkim niedożywieniem. Dzieje się tak, ponieważ coraz częstsze ekstremalne zjawiska klimatyczne mają już negatywny wpływ na łańcuchy dostaw, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach, i ma potencjalnie konsekwencje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia.

Niewłaściwa polityka rolna

Raport zauważa, że uderzające jest to, że światowe wsparcie dla sektora rolno-spożywczego wyniosło średnio prawie 630 mld USD rocznie w latach 2013-2018. Lwia część tego wsparcia trafia do indywidualnych rolników dzięki polityce handlowej i rynkowej oraz subsydiom fiskalnym. Jednak wiele z tych środków nie tylko zniekształca rynek, ale nie dociera do wielu rolników, szkodzi środowisku i nie promuje produkcji pożywnej żywności, która stanowi zdrową dietę. Dzieje się tak po części dlatego, że dotacje często ukierunkowane są na produkcję podstawowych produktów spożywczych, nabiału i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w krajach o wysokim i wyższym średnim dochodzie. Ryż, cukier i różnego rodzaju mięsa są najbardziej wspieranymi produktami spożywczymi na całym świecie, podczas gdy owoce i warzywa są stosunkowo mniej wspierane, szczególnie w niektórych krajach o niskich dochodach.

W obliczu zbliżającego się zagrożenia globalną recesją oraz konsekwencji, jakie ma to dla dochodów i wydatków publicznych, sposób na wsparcie ożywienia gospodarczego polega na zmianie przeznaczenia wsparcia żywnościowego i rolnego na pożywną żywność, której spożycie na mieszkańca nie odpowiada jeszcze zalecanym poziomom zdrowe diety.

Dowody sugerują, że jeśli rządy zmienią przeznaczenie zasobów, z których korzystają, aby zachęcić do produkcji, dostarczania i konsumpcji pożywnej żywności, przyczynią się one do tego, że zdrowa dieta będzie mniej kosztowna, bardziej przystępna cenowo i sprawiedliwa dla wszystkich.

Wreszcie raport wskazuje również, że rządy mogą zrobić więcej, aby zmniejszyć bariery handlowe dla pożywnej żywności, takiej jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe.

Pełna treść  raportu znajduje się tutaj

źródło: FAO


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę