Głos MHP w sprawie grypy ptaków na Ukrainie

16 grudnia 2020
Głos MHP w sprawie grypy ptaków na Ukrainie

W minionym tygodniu Unia Europejska wstrzymała import mięsa drobiowego i produktów drobiarskich z Ukrainy z powodu potwierdzenia wirusa grypy ptaków u drobiu przydomowego w gospodarstwie położonym w regionie Nikolayev.

Firma MHP – największe przedsiębiorstwo drobiarskie na Ukrainie i kluczowy dostawca mięsa drobiowego do UE z Ukrainy – w wydanym komunikacie potwierdziła, że MHP nie posiada jednostek produkcyjnych w regionie dotkniętym HPAI, a najbliższe instalacje produkcyjne są położone w odległości 250 km. Mimo najwyższego reżimu sanitarnego utrzymywanego w bazie produkcyjnej MHP, sytuacja epizootyczna na Ukrainie niepokoi ukraińskiego potentata drobiarskiego, który przyznaje, że wiadomość o wybuchu grypy ptaków może wpłynąć na eksport  produktów drobiarskich MHP.

Przypominamy, że po pojawieniu się grypy ptaków na Ukrainie w styczniu 2020 roku Unia Europejska najpierw wprowadziła zakaz przywozu mięsa z terytorium całej Ukrainy, ale już zaledwie po kilku tygodniach obie strony dogadały się w kwestii uznawania przez UE zasady regionalizacji i ograniczaniu importu tylko z określonego obszaru. Nacisk na złagodzenie restrykcji ze strony ukraińskich władz weterynaryjnych był ogromny.

Warto mieć jeszcze na uwadze, że Ukraina handluje na całym świecie i jest wysoce prawdopodobne, że część państw, zwłaszcza z  regionu MENA i Azji, ograniczy import z całej Ukrainy.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę