Głos MHP w sprawie grypy ptaków na Ukrainie

16 grudnia 2020
Głos MHP w sprawie grypy ptaków na Ukrainie

W minionym tygodniu Unia Europejska wstrzymała import mięsa drobiowego i produktów drobiarskich z Ukrainy z powodu potwierdzenia wirusa grypy ptaków u drobiu przydomowego w gospodarstwie położonym w regionie Nikolayev.

Firma MHP – największe przedsiębiorstwo drobiarskie na Ukrainie i kluczowy dostawca mięsa drobiowego do UE z Ukrainy – w wydanym komunikacie potwierdziła, że MHP nie posiada jednostek produkcyjnych w regionie dotkniętym HPAI, a najbliższe instalacje produkcyjne są położone w odległości 250 km. Mimo najwyższego reżimu sanitarnego utrzymywanego w bazie produkcyjnej MHP, sytuacja epizootyczna na Ukrainie niepokoi ukraińskiego potentata drobiarskiego, który przyznaje, że wiadomość o wybuchu grypy ptaków może wpłynąć na eksport  produktów drobiarskich MHP.

Przypominamy, że po pojawieniu się grypy ptaków na Ukrainie w styczniu 2020 roku Unia Europejska najpierw wprowadziła zakaz przywozu mięsa z terytorium całej Ukrainy, ale już zaledwie po kilku tygodniach obie strony dogadały się w kwestii uznawania przez UE zasady regionalizacji i ograniczaniu importu tylko z określonego obszaru. Nacisk na złagodzenie restrykcji ze strony ukraińskich władz weterynaryjnych był ogromny.

Warto mieć jeszcze na uwadze, że Ukraina handluje na całym świecie i jest wysoce prawdopodobne, że część państw, zwłaszcza z  regionu MENA i Azji, ograniczy import z całej Ukrainy.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 15 grudnia 2020 r. >>> w sprawie zwiększenia m...

– Strategia „Od Pola do Stołu” stwarza szansę dogonienia tego, co dzieje się w k...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o aktualnej sytuacji w zakresie występowania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę