Główni odbiorcy drobiu z Europy blokują import z UE

1 grudnia 2020
Główni odbiorcy drobiu z Europy blokują import z UE

Rząd Ghany wprowadził zakaz importu piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i produktów drobiowych z Holandii, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Powodem zastosowanych restrykcji handlowych jest potwierdzenie w tych krajach ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Ghana jest, po Filipinach, drugim największym odbiorcą mięsa drobiowego z Unii Europejskiej z grupy państw  trzecich (nie ujmując w statystykach Wielkiej Brytanii). Z analiz przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w okresie od stycznia do września 2020 roku wysyłki unijnego drobiu do Ghany wyniosły łącznie 156,3 tys. ton i były wyższe o 17 proc. w porównaniu do roku 2019. Wolumen wywozu mięsa drobiu do Ghany ma 12 proc. udział w unijnym eksporcie ogółem (nie biorąc pod uwagę UK). Unijny wywóz ogółem do września tego roku ilościowo wyniósł 1285,8 tys. ton (-3,4 proc. r/r).

Przypominamy, że niedawno Filipiny wprowadziły zakaz importu mięsa drobiowego z Holandii, w tym mięsa odkostnionego mechanicznie. Utrata dostaw holenderskiego drobiu jest poważnym ciosem dla filipińskich przetwórców  mięsa, ponieważ Holandia dostarcza około 40 proc. importowanego w  skali roku przez Filipiny MOMu z kurcząt.

Filipiński import MOMu z kurczaka od stycznia do września 2020 roku osiągnął poziom 208,6 tys. ton, z czego 42% - czyli około 86,9 tys. ton - pochodziło z Holandii. Co więcej, w sobotę (21 listopada) w filipińskiej  prasie ukazał się komunikat, że władze Filipin ograniczyły tymczasowo przywóz produktów drobiowych z  Japonii i Wielkiej Brytanii z powodu HPAI. Zakaz eksportu obejmuje: mięso drobiowe, jaja, pisklęta jednodniowe.

 

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę