Adama_Spyrale_1-31.05.21

Główny Inspektor uczestnikiem EU Agro-Trade Platform

6 kwietnia 2021
Główny Inspektor uczestnikiem EU Agro-Trade Platform

Jednym z prelegentów webinarium „Polskie produkty rolno – spożywcze na rynkach zewnętrznych” podczas EU Agro – Trade Platform był Andrzej Chodkowski – Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Dyskutowano o szansach dla rolnictwa, jakie płyną z rosnącego popytu na polskie produkty żywnościowe oraz jak przełamywać główne bariery eksportu żywości poza kraje UE i zachęcić rodzime firmy do wysyłania swoich produktów na rynki afrykańskie czy azjatyckie.

 

Andrzej Chodkowski w swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę solidarności europejskiej i wspólnych działań. Jego zdaniem wspólne działania na rzecz dostępu do nowych poza europejskich rynków maja bardzo duże znaczenie, ale też czasem bilateralne działania poszczególnych państw dają lepsze efekty.

 

Jako przykład podał Indie gdzie dzięki staraniom naszej dyplomacji i administracji udało się pokonać wszelkie bariery związane ze sprzedażą na ten rynek jabłek z Polski.

 

Szef PIORiN zaznaczył też jak ważne w kontaktach handlowych jest wykorzystywanie wspólnych wartości by budować wspólnotę - nie tylko opartą na informacjach technicznych czy naukowych ale również na tworzeniu pewnych głębszych relacji, które dobrze służą naszej gospodarce. Według Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa dyplomacja, szczególnie ta ekonomiczna służy nie tylko pokonywaniu barier kulturowych, ale również na szukaniu wspólnych mianowników.

 

Transmisja z webinaru „Polskie produkty rolno – spożywcze na rynkach zewnętrznych” dostępna jest tutaj: https://player.vimeo.com/video/528407580

 

EU Agro-Trade Platform - to nowa, interaktywna platforma online, która będzie skupiać przedstawicieli sektora rolno-spożywczego, z Polski oraz rynków zagranicznych i umożliwi nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Zorganizowana po raz pierwszy w 2021 r. zamiast tradycyjnych spotkań odbywających się stacjonarnie w Jasionce k. Rzeszowa w ramach Europejskiego Forum Rolniczego.

 

 piorin.gov.plźródło: PIORiN


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę