informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Advertisement Advertisement

Gminy z woj. śląskiego będą mogły wnioskować o dotacje z POIiŚ na likwidację niskiej emisji

18 lutego 2019
Gminy z woj. śląskiego będą mogły wnioskować o dotacje z POIiŚ na likwidację niskiej emisji

Gminy z woj. śląskiego będą mogły wnioskować o unijne dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na likwidację niskiej emisji poprzez inwestycje w gminnych budynkach wielorodzinnych. Nabór wniosków o dofinansowanie ma ruszyć w marcu.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dzięki działaniom komitetu sterującego Programu dla Śląska, któremu przewodniczy wojewoda Jarosław Wieczorek, rozszerzono katalog beneficjentów jednego z elementów POIiŚ 2014-2020 o jednostki samorządu terytorialnego.

Chodzi o część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu „kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko–dąbrowskiej”, z budżetem bliskim 1 mld zł. Program obejmuje subregion centralny woj. śląskiego.

W programie przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim (pierwotnie przewidziana pula środków to 120,2 mln zł), 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł) oraz 1.7.3., czyli promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł).

W pierwszym poddziałaniu chodzi przede wszystkim o głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Pierwotnie projekty mogły tu zgłaszać tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z obszarów wskazanych w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego).

Jak przekazała Kucharzewska, proces rozszerzenia katalogu beneficjentów dostępnych pod tym kątem środków rozpoczęła uchwała komitetu sterującego Programu dla Śląska z lipca ub. roku "ws. podjęcia działań na rzecz zwiększenia efektywności wydatkowania środków w ramach poddziałania 1.7.1.".

„To nam daje możliwość znacznie sprawniejszego wykorzystania środków, przede wszystkim na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację komunalnych budynków wielorodzinnych. Są ich przecież tysiące, niestety często bardzo zaniedbane. Samorządy nie są zwykle w stanie samodzielnie ich wyremontować” - zaznaczył cytowany przez Kucharzewską Wieczorek.

„Teraz jest na to szansa i bardzo cieszę się z tego, iż stało się tak dzięki pracom nad Programem dla Śląska. To kolejny przykład realnych efektów naszych działań i kolejny przykład dobrej i sprawnej współpracy z ministerstwami” - ocenił wojewoda.

Ubiegłoroczna uchwała komitetu sterującego trafiła ostatecznie do Komisji Europejskiej, trzeba było bowiem zmienić warunki POIiŚ. Po kilku miesiącach inicjatywa zakończyła się sukcesem.

„W efekcie samorządy już niebawem będą mogły aplikować o milionowe środki na likwidację niskiej emisji. Nabór projektów w ramach poddziałania 1.7.1. ruszy już w marcu 2019 r.” - zapowiedziała Kucharzewska. Dodała, że obecnie trwa jeszcze ustalanie dokładnych kryteriów, na mocy których samorządy będą mogły starać się o dotacje.

Jak wynika z listy projektów realizowanych przez POIiŚ publikowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, szereg projektów dofinansowanych w ramach poddziałania 1.7.1. realizują wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe z Piekar Śląskich, a także Chorzowa, Gliwic, Sosnowca, Będzina, Myszkowa i Tarnowskich Gór.

Poddziałanie 1.7.2. POIiŚ - z największą pulą środków - kierowane jest przede wszystkim do firm zajmujących się dystrybucją ciepła (i/lub chłodu). Dotyczy budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnych do istniejących odbiorców, budowy przyłączy do istniejących budynków oraz instalacji węzłów. Ze wsparcia mogą też korzystać samorządy i ich jednostki, podmioty świadczące usługi w ramach realizacji obowiązków samorządów oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

W trzecim poddziałaniu - promującym wysokosprawną kogenerację ciepła i energii elektrycznej - projekty mogą dotyczyć tu: budowy sieci (w tym przyłączy) umożliwiających wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystania ciepła odpadowego wyprodukowanego w tego typu układach (w ramach projektów rozbudowy/budowy sieci ciepłowniczych) oraz budowy sieci umożliwiających wykorzystanie ciepła wytworzonego w kogeneracji.

 

Mateusz Babak (PAP)


POWIĄZANE

Ślad węglowy generowany przez produkcję żywności i ruch drogowy to gorący temat ...

Rząd Ghany wprowadził kolejne ułatwienia dotyczące przywozu drobiu do tego kraju...

Oleje roślinne: rzepakowy, słonecznikowy i lniany, stanowią prawdziwą skarbnicę ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę