Goodyear poszukuje w kosmosie rozwiązań dla poprawy osiągów opon

19 lipca 2019
Goodyear poszukuje w kosmosie rozwiązań dla poprawy osiągów opon
Newseria Innowacje

Goodyear ponownie sięga do gwiazd, aby poprawić osiągi opon. Firma będzie testować ich komponenty w przestrzeni kosmicznej, w ramach projektu uruchomionego w tym miesiącu w Amerykańskim Narodowym Laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na 21 lipca zaplanowany jest start misji SpaceX CRS-18, która uda się do stacji ISS z  materiałami doświadczalnymi Goodyear na pokładzie. W środowisku mikrograwitacyjnym, czyli w tzw. stanie nieważkości, na pokładzie stacji kosmicznej firma zbada powstawanie cząstek krzemionki –  materiału powszechnie używanego w oponach osobowych. Dzięki zebranej wiedzy inżynierowie i naukowcy Goodyeara będą mogli określić, czy unikalne formy wytrąconej w kosmosie krzemionki pozwolą poprawić osiągi opon.

"Goodyear dosłownie poleciał na Księżyc i wrócił, aby wynieść osiągi opon na nowy poziom." - powiedział Chris Helsel, globalny dyrektor ds. technicznych Goodyear. "Badania przestrzeni kosmicznej były inspiracją dla wielu innowacji. Jesteśmy dumni jako Goodyear z uczestnictwa w tych badaniach, które będą kontynuowane w  nadchodzącym eksperymencie w stanie nieważkości.”

Kosmiczna historia Goodyear sięga lipca 1969 roku, kiedy firma dostarczyła kluczowe komponenty do statku kosmicznego Apollo 11. Hamulce Goodyear umożliwiły rakietom dotarcie do wyrzutni, a specjalny system wspomagał silniki w obiegu azotu, tlenu i wodoru. Oprócz tego rama luku modułu dowodzenia oraz panel, na którym zamontowano przyrządy do lądowania również zostały wyprodukowane przez firmę.

Kiedy Apollo 11 wpadł do oceanu po powrocie na Ziemię, kapsuła była utrzymywana w pozycji pionowej przez balony wypornościowe wykonane przez Goodyear. Dzięki temu członkowie załogi mogli wyczołgać się na tratwy ratunkowe. Astronauci Apollo do przeniesienia sprzętu fotograficznego, narzędzi do kopania i 35 worków wypełnionych skałą księżycową używali specjalnego wózka. Jego 16-calowe opony były wynikiem specjalnego projektu, przy którym pracowały setki specjalistów Goodyear.

Tegoroczne badanie Goodyear w przestrzeni kosmicznej prowadzone jest na podstawie umowy z amerykańskim Narodowym Laboratorium ISS oraz we współpracy z NASA. Jego celem jest pełne wykorzystania laboratorium orbitalnego i prowadzenie innowacyjnych badań naukowych i technologicznych, które mogą przynieść korzyści dla życia na Ziemi.

Astronauci na pokładzie ISS przeprowadzą przygotowany przez Goodyear eksperyment z krzemionką i zamrożą komponenty do powrotu na Ziemię. Ten sam eksperyment przeprowadzą jednocześnie naukowcy Goodyear w laboratoriach firmy. Pozwoli to na późniejsze porównanie wyników eksperymentów przeprowadzonych w warunkach kosmicznych i ziemskich.

Aby dowiedzieć się więcej na temat orbitalnych możliwości amerykańskiego Krajowego Laboratorium ISS, w tym o dotychczasowych inicjatywach badawczych i dostępnych obiektach, odwiedź stronę www.spacestationresearch.com.

 

Goodyear

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia 64 000 osób i wytwarza swoje produkty w 47 zakładach zlokalizowanych w 21 krajach na świecie. Posiada dwa Centra Innowacji w Akron (Stany Zjednoczone) i Colmar-Berg (Luksemburg), które dostarczają najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle. Więcej informacji na temat Goodyeara i produktów firmy znajduje się na stronie www.goodyear.com/corporate. 

W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także strategicznym inwestorem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Amerykańskie Laboratorium Narodowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W 2005 roku Kongres wyznaczył amerykańską część ISS na najnowsze narodowe laboratorium, aby zoptymalizować jego wykorzystanie w celu poprawy jakości życia na Ziemi, promowania współpracy pomiędzy różnymi użytkownikami oraz rozwoju edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). To unikalne środowisko laboratoryjne jest dostępne do wykorzystania przez agencje rządowe, instytucje akademickie i sektor prywatny spoza NASA w USA. ISS National Lab zarządza dostępem do stałego środowiska badawczego mikrograwitacji, potężnego punktu obserwacyjnego na niskiej orbicie Ziemi oraz ekstremalnych i zróżnicowanych warunków przestrzeni kosmicznej.

 

 

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był...

Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę