Agrolok_280518

Gowin: Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty kołem zamachowym rozwoju Tarnowa

23 sierpnia 2017
Gowin: Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty kołem zamachowym rozwoju Tarnowa

Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty stanie się kołem zamachowym dla rozwoju Tarnowa, ziemi tarnowskiej i Małopolski - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego centrum badawczego Grupy Azoty.

„To jest ważny dzień dla Grupy Azoty, dla polskiej nauki i dla Tarnowa, bo nikogo nie trzeba przekonywać, jak kluczową rolę dla polskiej gospodarki odgrywa Grupa Azoty. Grupa ma też fundamentalne znaczenie z punktu widzenia powodzenia wielkiego planu rozwoju cywilizacyjnego Polski, czyli Planu Odpowiedzialnego Rozwoju” - zaznaczył w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jego zdaniem nowa inwestycja, której otwarcie zapowiedziano na koniec 2018 r., przyczyni się do budowy płaszczyzny współpracy między nauką i gospodarką, a dla Azotów będzie szansą na odkrycia, nowe produkty i dywersyfikację oferty.

„Polska nauka ma wiele do zaoferowania polskim i światowym firmom - jestem przekonany, że w tym centrum powstanie wiele przełomowych odkryć naukowych, które pchną do przodu Grupę Azoty” - podkreślił wicepremier.

Jak mówił, Tarnów ma wspaniałe tradycje naukowe i kulturowe, a także ogromny potencjał gospodarczy. „Jestem przekonany, że taka inwestycja, takie przedsięwzięcia jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty to jest wielki impuls rozwojowy, takie koło zamachowe dla rozwoju Tarnowa, ziemi tarnowskiej i całej Małopolski" - powiedział Gowin.

Wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki tej inicjatywie Grupy Azoty już wkrótce pojawią się tam liczne startupy.

Jego zdaniem, jeżeli Polska ma wyrwać się z pułapki średniego wzrostu, to musi dysponować gospodarką innowacyjną, opartą na nowych technologiach, na odkryciach i dokonaniach polskich naukowców.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyraziła nadzieję, że dzięki nowej placówce badawczo-rozwojowej Grupa Azoty „nie będzie rozwijać się w sposób stały, ale w sposób skokowy”. „Takiego skoku dzisiaj na pewno potrzebuje Polska, a chemia jest kołem napędowym w praktycznie wszystkich obszarach naszego życia” - zaznaczyła.

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki zwrócił uwagę, że rozpoczęcie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego w Tarnowie jest znaczącym wydarzeniem w 90-letniej historii zakładów azotowych w tym mieście.

Inwestycja o wartości blisko 88 mln zł, z czego ok. 20 mln zł stanowi unijna dotacja w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – mówił prezes – jest „koniecznością i żywotną potrzebą dużego podmiotu, jakim jest Grupa Azoty, aby na badania, rozwój i wydłużanie łańcuchów produktowych przeznaczać jak największe środki”.

Wardacki poinformował, że zgodnie ze zaktualizowaną strategią Grupy Azoty do 2020 r., na wydatki związane z badaniami i rozwojem w całej firmie będzie przeznaczane 1 proc. przychodów, czyli około 100 mln zł. „To kwota znacząca i ją zrealizujemy. Badania będą się toczyły na wielu płaszczyznach” - ocenił.

Prezes zaznaczył, że poszczególne zakłady w grupie nie będą ze sobą konkurować w zakresie badań i rozwoju, ale współpracować i uzupełniać się. Tarnowskie centrum będzie przede wszystkim koncentrować swoją działalność na takich obszarach, jak zaawansowane materiały, nowoczesne produkty nawozowe oraz technologie, a także wyroby proekologiczne.

Projekt zakłada budowę nowego dwukondygnacyjnego budynku, w którym zlokalizowane będą laboratoria i pomieszczenia biurowe o powierzchni całkowitej ponad 5,5 tys. m kw. Powstanie także połączona z budynkiem głównym hala o powierzchni 2,4 tys. m kw.

 

Rafał Grzyb, Dorota Kazimierczak (PAP)


POWIĄZANE

W całym kraju nadal występuje susza - poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i ...

Do środy powołano 1359 komisji do szacowania strat w uprawach rolnych, z tego ak...

Z powodu suszy rząd Litwy w środę ogłosił w całym kraju stan klęski żywiołowej. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę