„Grano” odpowiada na nowe kierunki żywieniowe i słucha Hipokratesa

8 sierpnia 2019
„Grano” odpowiada na nowe kierunki żywieniowe i słucha Hipokratesa

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu wartości rynku żywności ekologicznej w 2025 roku do poziomu 3 mld zł, to z pewnością dużo będzie zależało od innowacyjności, zwłaszcza wśród przetwórców. I tu twórcze myślenie przynosi owoce w postaci nowych produktów. Pęczniejącą wręcz ofertę stworzył „Młyn Niedźwiady” w Niedźwiadach pod Kaliszem - firma należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.


To nie jest zwykły dostawca mąki, to kipiący kreatywnością zespół, który pod marką „Grano” oferuje całą paletę mąk, kasz, błonników, białek (czyli protein), otrąb, wiórków i roślin strączkowych. W wersjach ekologicznych, konwencjonalnych, a także dziś modnych – bezglutenowych. Gdyby nowatorska gosposia czy lubiąca gotować pani domu chciała mieć to wszystko pod ręką, musiałaby dobudować drugą spiżarnię.

 

Młyn Niedźwiady” nadąża za wyzwaniami nowych kierunków dietetycznych i trendami kupowania żywności o maksymalnej ilości cennych wartości odżywczych. Wciąż więc wraz z naukowcami sięga po nowe surowce i poszukiwane rozwiązania. Na przykład po komosę ryżową, czy – co warte podkreślenia - nagrodzoną certyfikatem „Doceń polskie”: łuskę gryczaną, sprzedawaną jako błonnik. O jego znaczeniu wie wszystko dr nauk med. (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i dietetyk kliniczny Pani Anna Lewitt :

 

-„Głównym źródłem błonnika nierozpuszczalnego są pełnoziarniste produkty zbożowe. Chociaż błonnik nie przechodzi do krwiobiegu, nie buduje naszego ciała, ani nie dostarcza energii, to jest ważnym składnikiem codziennej diety. To dzięki niemu nasz układ pokarmowy może działać prawidłowo i przyswajać wszystkie niezbędne do funkcjonowania organizmu składniki. Błonnik przyspiesza eliminację toksyn i oczyszcza nasz organizm. Wpływa znacząco na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego, a w szczególności jelit. Będąc pożywką dla bakterii jelitowych, usprawnia trawienie.

 

Posiłek bogaty w błonnik szybciej syci i pozwala kontrolować nadmierny apetyt. Spożywanie błonnika pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i cukrzycy, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom jelit. Pośrednio wpływa też na wygląd skóry, dodaje włosom blasku, wzmacnia paznokcie i wyszczupla sylwetkę. Błonnik ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Według ekspertów każdy z nas powinien zjadać 25 do 50 gramów błonnika dziennie, podczas gdy średnio spożywamy go ok 12-15 g. Błonnik znajdziemy w warzywach, owocach i zbożach, a szczególnie w kaszach i otrębach”.

 

I zapewne dlatego na listę 7 produktów zaliczanych w Polsce do super żywności został wpisany błonnik. Przy układaniu listy zakupów korzystajmy w takim razie ze wskazówek specjalisty – dietetyka klinicznego:

 

-„Warto jednak do codziennej diety włączyć produkty o szczególnie wysokiej zawartości błonnika – zaznacza Pani Anna Lewitt - Polecam „Błonnik gryczany” i „Błonnik gryczany z kakao i dziką różą”. Produkty te prócz błonnika zawierają sporo witamin i składników mineralnych. W łusce gryki znajduje się aż 6 flawonoidów. Mają one działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, moczopędne, rozkurczowe oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Gryka, a szczególnie łuska gryki to także bogactwo witamin (B, PP, E) oraz składników mineralnych (cynk, miedź, żelazo, mangan, potas, fosfor, kobalt i platyna). Produkty gryczane mogą pomóc w walce z otyłością, nadciśnieniem, zaburzeniami przemiany materii, cukrzycą, chorobami trzustki i wątroby.

 

Osobom ceniącym urozmaiconą dietę mogę polecić również błonnik owsiany, orkiszowy, buraczany oraz kokosowy. Trzy łyżki błonnika dziennie dodane do posiłków, uzupełnią dietę nie zmieniając smaku potraw. Spożywając duże ilości błonnika należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.


Najnowszym produktem błonnikowym na rynku, który powstał we współpracy Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego z firmą Młyn Niedźwiady, są "Granulki wysokobłonnikowe". Granulki te są innowacyjnym produktem zbożowym nowej generacji, wytworzonym z naturalnych składników, bez konserwantów, sztucznych dodatków i barwników. Dostarczają cennego błonnika, oraz wielu witamin i minerałów. Są doskonałym zamiennikiem dla kaszy, ryżu, płatków i makaronu. Nadają się do przyrządzania śniadań (wystarczy zalać je gorącym mlekiem lub dodać do jogurtu i poczekać 10-15 minut, aby zmiękły), jak również dań obiadowych ( trzeba tylko zalać gorącym bulionem lub dodać do zupy lub sosu)”.


Na umieszczenie w tej umownej, nowej spiżarni zasługuje też EKO mąka z zielonego groszku, bogata w białko i witaminy. Wspomnieć trzeba również o zawartym w niej potasie (353 mg w 100 g) regulującym równowagę kwasowo-zasadową, wpływającym na kurczliwość mięśni i na układ nerwowy. A z makro i mikro - elementów wymienia się fosfor (122 mg w 100g) dbający o mineralizację kości; oraz miedź i mangan. I ta zielonkawa mąka nadaje się do robienia makaronów, ciastek, oraz puree z zielonego groszku, jest idealnym dodatkiem do mięs lub urozmaicenia kuchni wegańskiej.


Lekkim nawiązaniem do orientalnej kuchni może być ciecierzyca, czyli cieciorka, a tertio voto groch włoski, Zaś wysokobiałkowa EKO mąka marki Grano jest przydatna do robienia makaronów, pieczywa, ciastek i panierek. Na uwagę – zwłaszcza odchudzających się - zasługuje też EKO mąka z soczewicy czerwonej, polecana diabetykom z uwagi na niski indeks glikemiczny. Czerwona soczewica jest bardziej lekkostrawna od pozostałych odmian. Wśród właściwości prozdrowotnych mówi się o wspieraniu leczenia nadciśnienia tętniczego. Polecana miłośnikom makaronów, naleśników, omletów i babeczek.


Aż się prosi, aby nad wejściem do Młyna Niedźwiady umieścić pasującą do jego wyrobów i zgodną z osiągnięciami słynną maksymę Hipokratesa: Spraw, aby jedzenie było lekiem, a lek jedzeniem.


Rok 2019 to nowy rozdział w działalności Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, które jako zbiorowyprzedstawicielpolskiego sektora BIO żywności podjęło się zadania promowania unijnej żywności ekologicznej w Stanach Zjednoczonych i Indonezji, Singapurze, Tajlandii oraz Wietnamie. To olbrzymie rynki (w sumie liczba ludności ok. 767 mln osób), gdzie procent klientów szukających żywności w jakości EKO stale rośnie. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się wspólnie z włoskim zrzeszeniem producentów ekologicznych BioAgriCoop i obejmuje 3 letnie działania pod tytułem „Organicity. Taste the wellness of EU organic food“, co w wolnym tłumaczeniu da się ująć jako zachętę do posmakowania „wellness” europejskiej żywności ekologicznej.

 

Starania obu organizacji obejmują rozpowszechnianie wiedzy o wysokiej jakości produktów EKO, o wymogach produkcyjnych, a następnie o systemach wspólnotowej certyfikacji i o znaczeniu unijnego logo ekologicznego, zwanego u nas zielonym listkiem z gwiazdkami. Celem jest zwiększenie konkurencyjności i konsumpcji produktów rolniczych UE, w czym pomocne są targi branżowe, seminaria, wykłady, spotkania B2B, warsztaty, prezentacja i degustacja w supermarketach i już w Polsce - organizowanie tygodniowych studyjnych wizyt tamtejszych kupców. A do tego przewidziane jest popularyzowanie owych działań na wspólnej stronie internetowej, reklama i publikacje w magazynach branżowych.


Omawiane przedsięwzięcia skierowane są do konsumentów, importerów, dystrybutorów i restauratorów.


Wieloletnie doświadczenie Stowarzyszenia „Polska Ekologia“ i jego partnera w promowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, jak również w realizacji przedsięwzięć promocyjnych w krajach trzecich daje gwarancję powodzenia.


W Polsce przez ponad 12 lat istnienia krok po kroku ekologiczna organizacja zdołała przeprowadzić setki warsztatów kulinarnych, spotkań konsumenckich i wystąpień na imprezach targowych międzynarodowych i krajowych. Wszystko wskazuje na to, że z dobrym skutkiem, albowiem rośnie fala zainteresowania żywnością ekologiczną.


Prezesem tego Stowarzyszenia jest Paweł Krajmas, doświadczony organizator i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.


O żywotne sprawy Stowarzyszenia od początku jego istnienia dba Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.


Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.

 

 

Biuro prasowe Stowarzyszenia „Polska Ekologia”


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę