GRASS 2019

26 września 2019
GRASS 2019
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w środę udział w międzynarodowej konferencji „Bardziej zielone rolnictwo dla zrównoważonego Bałtyku – Greener Agriculture for a Sustainable Sea – GRASS 2019, która odbywa się w Warszawie.
 
– Ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej są zgodni, ze rolnictwo i leśnictwo może być bardzo ważna odpowiedzią na zagrożenia cywilizacyjne – poinformował uczestników konferencji minister Ardanowski, który wczoraj uczestniczył w nieformalnej Radzie Ministrów UE ds. rolnictwa.

Wiele delegacji podkreślało, że rolnictwo może i musi być częścią rozwiązania, a nawet liderem zmian, akcentując, że nowym wyzwaniom i zwiększonym ambicjom środowiskowym powinien towarzyszyć odpowiedni budżet na WPR.

W trakcie swojego wystąpienia minister Ardanowski zwrócił uwagę na fakt, że najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, czyli USA i Chiny nie są zainteresowani działaniami na rzecz ograniczenia ich emisji. Przedstawił również podejmowane w naszym kraju działania na rzecz ochrony środowiska.

– Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii jednoznacznie opowiada się za wsparciem obszarów wiejskich w tym zakresie – podkreślił minister.

Zwrócił też uwagę na bardzo istotny zapis, który został wprowadzony do ustawy dzięki jego staraniom.

– Jest tam zapis mówiący o wsparciu tworzenia spółdzielczości energetycznej, co jest niezwykle istotne na obszarach wiejskich – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zaznaczył również, że warunkiem podstawowym rozwijania produkcji zrównoważonej w rolnictwie jest utrzymanie jakości i żyzności gleb.

– Musimy zmienić podejście. Współczesny rolnik wyśmienicie, perfekcyjnie posługuje się najnowszymi zdobyczami techniki, ale jego wiedza na temat jakości, struktury i budowy gleb jest zbyt mała – stwierdził minister.

Szef resortu zapowiedział zamiany w podległych mu szkołach rolniczych, które dotyczyć będą zwiększenia kształcenia na temat właściwości fizykochemicznych i zasobności gleb.

– W Polsce w sposób naturalny, ze względu na swoja budowę i skład, następuje zakwaszanie gleb, dlatego tak ważny jest program ich wapnowania, na realizację którego przeznaczone zostało 300 mln złotych – przypomniał minister.

– Dziś rusza także program dofinansowania inwestycji służących zaopatrzeniu gospodarstw rolnych w wodę. Dysponuje on budżetem w wysokości 100 mln euro – poinformował minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał także, że powstał program służący zbiórce odpadów foliowych z gospodarstw rolnych. Na jego realizację przeznaczonych zostało 100 mln złotych. Realizowany jest również duży program służący ograniczeniu skażeń azotanowych.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Na Platformie Żywnościowej powiększa się grono przedsiębiorstw zainteresowanych ...

Władze Unii Europejskiej podjęły decyzję o zawieszeniu przywozu mięsa drobiowego...

Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę