GRASS 2019

26 września 2019
GRASS 2019
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w środę udział w międzynarodowej konferencji „Bardziej zielone rolnictwo dla zrównoważonego Bałtyku – Greener Agriculture for a Sustainable Sea – GRASS 2019, która odbywa się w Warszawie.
 
– Ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej są zgodni, ze rolnictwo i leśnictwo może być bardzo ważna odpowiedzią na zagrożenia cywilizacyjne – poinformował uczestników konferencji minister Ardanowski, który wczoraj uczestniczył w nieformalnej Radzie Ministrów UE ds. rolnictwa.

Wiele delegacji podkreślało, że rolnictwo może i musi być częścią rozwiązania, a nawet liderem zmian, akcentując, że nowym wyzwaniom i zwiększonym ambicjom środowiskowym powinien towarzyszyć odpowiedni budżet na WPR.

W trakcie swojego wystąpienia minister Ardanowski zwrócił uwagę na fakt, że najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, czyli USA i Chiny nie są zainteresowani działaniami na rzecz ograniczenia ich emisji. Przedstawił również podejmowane w naszym kraju działania na rzecz ochrony środowiska.

– Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii jednoznacznie opowiada się za wsparciem obszarów wiejskich w tym zakresie – podkreślił minister.

Zwrócił też uwagę na bardzo istotny zapis, który został wprowadzony do ustawy dzięki jego staraniom.

– Jest tam zapis mówiący o wsparciu tworzenia spółdzielczości energetycznej, co jest niezwykle istotne na obszarach wiejskich – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zaznaczył również, że warunkiem podstawowym rozwijania produkcji zrównoważonej w rolnictwie jest utrzymanie jakości i żyzności gleb.

– Musimy zmienić podejście. Współczesny rolnik wyśmienicie, perfekcyjnie posługuje się najnowszymi zdobyczami techniki, ale jego wiedza na temat jakości, struktury i budowy gleb jest zbyt mała – stwierdził minister.

Szef resortu zapowiedział zamiany w podległych mu szkołach rolniczych, które dotyczyć będą zwiększenia kształcenia na temat właściwości fizykochemicznych i zasobności gleb.

– W Polsce w sposób naturalny, ze względu na swoja budowę i skład, następuje zakwaszanie gleb, dlatego tak ważny jest program ich wapnowania, na realizację którego przeznaczone zostało 300 mln złotych – przypomniał minister.

– Dziś rusza także program dofinansowania inwestycji służących zaopatrzeniu gospodarstw rolnych w wodę. Dysponuje on budżetem w wysokości 100 mln euro – poinformował minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał także, że powstał program służący zbiórce odpadów foliowych z gospodarstw rolnych. Na jego realizację przeznaczonych zostało 100 mln złotych. Realizowany jest również duży program służący ograniczeniu skażeń azotanowych.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich pro...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w czwartek udzia...

W dniach 29-31 października 2019 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę