Adama_15.08-30.09.2021

Greenpeace opanował Sokołów

23 września 2021
Greenpeace opanował Sokołów

Greenpeace protestuje przed fabryką Danish Crown znanego w Polsce pod marką Sokołów
Aktywiści i aktywistki Greenpeace protestują od rana przed fabryką paszy dla zwierząt należącą do firmy Danish Crown.                                                                                                       Koncern planuje rozpocząć też kampanię reklamową również w innych krajach, także w Polsce. Duński producent, znany w naszym kraju pod marką Sokołów, jest jednym z liderów branży mięsnej w naszym kraju. Aktywiści domagają się zaprzestania stosowania przez koncern haseł reklamowych sugerujących jego ekologiczne podejście. Jednocześnie przypominają, że hodowla zwierząt jest jedną z głównych przyczyn pogłębiania się kryzysu klimatycznego.


Pokojowy protest odbywa się w porcie Aarhus - największym duńskim porcie do którego przywożona jest soja na paszę dla zwierząt hodowanych na fermach przemysłowych. Aktywiści i aktywistki zwracają uwagę na to, że jeden z największych eksporterów wieprzowiny na świecie i największy producent wieprzowiny w UE - swoją kampanią promującą wieprzowinę hasłem "bardziej przyjazna dla klimatu niż myślisz", wprowadza ludzi w błąd. W rzeczywistości w skali globalnej masowa produkcja mięsa niszczy przyrodę oraz pogłębia kryzys klimatyczny..

Importując soję potrzebną do żywienia zwierząt z Ameryki Południowej, koncern Danish Crown jest odpowiedzialny za niszczenie lasów deszczowych Puszczy Amazońskiej.

Aktywiści od wczesnych godzin rannych oprotestowują transport soi, która ma być dostarczona do fabryki produkującą paszę. Ma ona trafić na fermy przemysłowe, by w konsekwencji wykarmić miliony świń. W Polsce aż 80% soi do produkcji paszy dla zwierząt hodowlanych jest importowana z Brazylii, Argentyny i USA.

- Danish Crown karmi kryzys klimatyczny masową produkcją mięsa, a ta potrzebuje ogromnych obszarów ziemi pod uprawę paszy dla zwierząt. To, czego nie powiedzą ci od reklamy właściciela firmy Sokołów, to fakt, że koncern jest współodpowiedzialny za niszczenie lasów w Ameryce Południowej - powiedziała Dominika Sokołowska z Greenpeace.

- Kampania greenwashingowa produktów Danish Crown musi się skończyć. Wzywamy koncern do natychmiastowego wycofania swojej nieetycznej kampanii reklamowej. Gigant produkcji wieprzowiny próbuje oszukać klientów, aby uwierzyli, że kupowanie tych konkretnych produktów z wieprzowiny jest częścią działań na rzecz klimatu. To typowy zabieg PRowy. Rzeczywistość jest zupełnie inna - przemysłowa produkcja mięsa rujnuje klimat i lasy Ameryki Południowej - powiedziała Nicoline Hagen, aktywistka biorąca udział w akcji.

- W Brazylii, całej Ameryce Południowej, widzimy płonące lasy które są wycinane pod uprawę paszy dla zwierząt, pastwiska i plantacje. Firmy takie jak Danish Crown, właściciel polskiej marki Sokołów dosłownie niszczą Puszczę Amazońską. Unia Europejska musi wprowadzić silne prawo, które zapewni, że żadne produkty związane z destrukcją lasów i ekosystemów nie będą sprzedawane na terenie krajów członkowskich UE - dodaje Dominika Sokołowska.

źródło: greenpeas.org


POWIĄZANE

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wyp...

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. Tegoroczne obchody odbywa...

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę