aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

GRUPA ROBOCZA „TYTOŃ”

10 czerwca 2024
GRUPA ROBOCZA „TYTOŃ”

W maju odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca, w którym wziął udział Ryszard Piątek z delegowany przez FBZPR.

Sytuacja rynkowa

Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja rynkowa. Delegacje krajów członkowskich zwróciły uwagę na rosnące koszty produkcji, co zwiększa presję na ograniczanie plantacji tytoniu w Unii Europejskiej. Marginalizacji tej upraw sprzyja także brak płynnej wymiany pokoleniowej. Całkowita produkcja tytoniu w UE wynosi ok. 120 tys. t., a w Polsce jest to ok. 20 tys. t. - Rok ubiegły dla plantatorów w Polsce był bardzo dobry. W tym roku kontraktacja jest porównywalna z rokiem ubiegłym– komentuje Ryszard Piątek z KZPT.

 

Wróg nr.1: podatki

Największym zagrożeniem jakie stoi obecnie przed sektorem jest planowane wprowadzenie przez Unię Europejską podatku od suszu tytoniowego. To efekt nowelizacja Dyrektywy 2011/64/UE w sprawie struktury i stawek stosowanego podatku akcyzowego do wyrobów tytoniowych. Celem dyrektywy jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i jednocześnie wysokiego poziomu ochrony zdrowia. KE uznała, że „minimalne stawki podatkowe utraciły swoją skuteczność”. To także element unijnego „Planu walki z rakiem”, który uznaje, że opodatkowanie odgrywa kluczową rolę w ograniczenie spożycia tytoniu. Zdaniem przedstawicieli branży zmiany mogą być zapewne kolejnym impulsem do ograniczania produkcji.

Wróg nr.2: Indie

Niepokoi także negocjowana umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Indiami. – Indie są znaczącym producentem tytoniu. Otwarcie unijnego rynku na towar, który jest wyprodukowany bez restrykcyjnych unijnych norm wystawia nas na nierówną konkurencję – dodał Ryszard Piątek.

Tylko w 2020 r. UE zaimportowała z Indii surowiec tytoniowy o wartości 154 mln euro. Biorąc pod uwagę, że Indie są głównym dostawcą surowca tytoniowego, trzeba utrzymać unijną ochronę celną, aby uniknąć zastępowania produkcji unijnej produkcją importowaną. Zwłaszcza, że jest ona wytwarzana zgodnie ze wysokimi standardami UE. Dopóki jest to produkt legalny w UE, import nie powinien stawiać naszych producentów w niekorzystnej sytuacji.

Priorytety grupy roboczej „Tytoń”

Podczas posiedzenia zostały wybrane władze grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca”. Przewodniczącym został Dionis Sanchez Pulid (Asociación Agraria Jóvenes Agricultores - ASAJA). Gratulujemy również Eleni Skentrou (Gaia Epicheirein) oraz Ryszardowi Piątkowi (Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych - FBZPR) ponownego wyboru na stanowiska wiceprzewodniczących!

Priorytety nowego/starego kierownictwa uwzględniają dalszą obronę ważnego dla obszarów wiejskich sektora oraz przygotowania się do publikacji nowych przepisów podczas kolejnej kadencji Komisji Europejskiej, co pomoże nam wzmocnić ochronę naszego sektora.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę