Grypa ptaków dotarła na Ukrainę

10 grudnia 2020
Grypa ptaków dotarła na Ukrainę

Ukraina dołączyła do listy państw mających kłopoty z powodu grypy ptaków. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) otrzymała od ukraińskich władz zgłoszenie, że wirusa grypy ptaków potwierdzono u ptaków utrzymywanych przydomowo w południowej części kraju. Jest to wysoce zjadliwy wirus serotypu H5. Ukraiński raport został przekazany do OIE dnia 5 grudnia 2020 roku.

Wirus grypy ptaków bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie. Analiza lokalizacji przypadków HPAI H5 wskazuje, że wirus dotarł do Europy od północnego - wschodu razem z ptakami dzikimi migrującymi pobrzeżem Morza  Bałtyckiego i Morza Północnego, prawdopodobnie z rejonów północno - zachodniej Rosji.

Aktualnie krążące w Europie wirusy można podzielić na trzy grupy. W przeważającej ilości przypadków zakażeń mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8, ale pojawiły się również podtypy: H5N5 i H5N1. Najczęściej występujące wirusy H5N8 wywodzą wszystkie swoje geny bezpośrednio od wirusów H5N8 występujących w Europie w sezonie 2016/2017, są natomiast odmienne od wirusów H5N8 z ostatniej epidemii z 2019/2020 roku.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę