Grypa ptaków ogranicza holenderski eksport

3 listopada 2020
Grypa ptaków ogranicza holenderski eksport

Wprowadzono już pierwsze restrykcje wobec Holandii z powodu wystąpienia HPAI w tym kraju. W piątek (30 października) Korea Południowa zakazała przywozu drobiu i produktów drobiowych z Holandii.

W Korei Południowej także zaczęły się problemy z AI – w ubiegłym tygodniu potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8) w odchodach dzikich ptaków. Są to pierwsze przypadki HPAI w Korei Południowej od 32 miesięcy. Zakaz importu drobiu żywego, jaj i nawozów zawierających jako składnik pomiot kurzy z Holandii wprowadził również Tajwan. Oczekuje się, że tajwańskie restrykcje będą dotkliwe dla Holandii w handlu żywym drobiem i nawozami, ponieważ Tajwan importuje holenderskie pisklęta i nawozy. Tajwan nie zezwala na import mięsa drobiowego z Holandii.

Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w Europie i w Azji. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia. W Japonii wirus grypy ptaków został wykryty w odchodach dzikich kaczek w prefekturze Hyogo i jest to pierwszy przypadek potwierdzony od kwietnia 2018 roku. W połowie października pojawiły się szacunki, że w Kazachstanie straty drobiu już wynoszą około miliona sztuk kurczaków, kaczek i gęsi. Zakaz importu z Kazachstanu wprowadził Kuwejt i Oman.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Kto jest zobligowany do bowiązkowej deratyzacji jak się za nią właściwie zabrać?...

Badania empiryczne potwierdzają pozytywny wpływ technologii cyfrowych na produkt...

Polska piłka na szczeblu klubowym ma już za sobą ponad sto lat rywalizacji i w t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę