Grypa ptaków: ogromne straty w pogłowiu kur niosek

9 grudnia 2020
Grypa ptaków: ogromne straty w pogłowiu kur niosek

Od początku jesieni 2020 roku  straty w pogłowiu drobiu w kraju, biorąc pod uwagę fermy uznane za ogniska choroby, szacuje się łącznie na blisko 2 miliony ptaków, z czego około 1 milion 800 tysięcy to towarowe kury nioski, a niecałe 200 tys. na zakażonych fermach stanowiły indyki. Na początku grudnia wzrosła liczba ognisk grypy ptaków w Wielkopolsce.  Służby weterynaryjne poinformowały o potwierdzeniu przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach kolejnych zakażeń wirusem w gospodarstwach utrzymujących indyki oraz towarowe kury nieśne. Są to czwarte i piąte ognisko HPAI w kraju od początku jesieni 2020.

Czwarte ognisko w trwającym sezonie jesienno - zimowym 2020/2021 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394  indyków, położonym w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Piąte ognisko zostało stwierdzone na fermie utrzymującej około 714 000 kur niosek, położonej w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim.

Przypominamy, że przed wspomnianymi wyżej ogniskami, wirus został znaleziony na fermie towarowych kur niosek w województwie pomorskim. Do zdarzenia, uznanego jako trzecie ognisko, doszło na fermie, na której utrzymywano 176 871 kur niosek, położonej w miejscowości Komiłowo, w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim. W Pomorskiem poszkodowana został największa ferma produkująca jaja konsumpcyjne w regionie.

Od początku jesieni 2020 potwierdzono w Polsce pięć ognisk HPAI (stan na dzień 7 grudnia), w trzech województwach - wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie. Wszystkie przypadki dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki. Pierwsze ognisko w kraju w sezonie jesienno – zimowym 2020/2021 zgłoszono w dniu 24 listopada 2020 r. w Wielkopolsce. Było to największe do tej pory ognisko HPAI w kraju bowiem w zakażonym gospodarstwie utrzymywano ponad 900 tysięcy towarowych kur nieśnych.

W sytuacji potwierdzenia ogniska grypy ptaków stosowne kroki i procedury przewidziane prawem wdrażają lokalne służby weterynaryjne. Ptaki w zakażonych gospodarstwach poddawane są humanitarnemu ubojowi i utylizowane, a jaja niszczone.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę