BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Grypa ptaków powraca

17 maja 2023
Grypa ptaków powraca

Jak dowiadujemy się z najnowszych komunikatów Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, po okresie względnego spkoju ponownie pojawiają się ogniska ptasiej grypy. Największe problemy obecnie notuje Francja i Brazylia.

Wydawało się, że francuska branża drobiarska w końcu poradziła sobie z wirusem grypy ptaków w największych zagłębiach produkcyjnych. Po wyniszczającej serii zakażeń trwającej od jesieni 2021 roku w marcu tego roku sytuacja epizootyczna uległa zdecydowanej poprawie. Jednak niedawne doniesienia z Francji brzmią niepokojąco. Od 4 maja gwałtownie wrosła liczba nowych ognisk HPAI, do ponad dwudziestu. Największe problemy mają producenci kaczek w południowo – zachodniej części kraju. Francuskie władze zarządziły ubój drobiu w najbardziej wrażliwym regionie kraju i ponownie zaostrzają środki sanitarne. Wysiłki koncentrują się przede wszystkim w gospodarstwach utrzymujących kaczki. Decyzją władz prowadzone są uboje prewencyjne stad drobiu zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ferm, na których potwierdzono zakażenia wirusem. Tworzone są także strefy buforowe o większym zasięgu niż dotychczas.

Wirus grypy ptaków u dzikiego ptactwa został potwierdzony przez władze Brazylii, największego na świecie eksportera drobiu. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii brazylijskiego drobiarstwa – donosi agencja Reuters.

Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o wykryciu wysoce zjadliwego wirusa podtypu H5N1 u dwóch ptaków morskich na wybrzeżu południowo-wschodniego stanu Espirito Santo. Rząd Brazylii odniósł się do potencjalnych negatywnych skutków handlowych, oczekując, że przypadki u dzikiego ptactwa „nie powinny skutkować wprowadzeniem zakazu importu brazylijskich produktów drobiowych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH)”. Zdaniem brazylijskich urzędników status Brazylii „jako kraju wolnego od HPAI” nie został naruszony ponieważ zakażenie HPAI nie dotyczy stad drobiu. 

Choć wirus grypy ptaków krążył w kilku krajach Ameryki Południowej już od końca 2022 roku, w ostatnich miesiącach branża drobiarska koncentrowała się przede wszystkim na wiadomościach z Brazylii. Brazylijskie drobiarstwo dzięki tanim paszom, dużej podaży siły roboczej oraz dzięki inwestycjom w sektor jest niedoścignionym globalnym liderem w eksporcie mięsa drobiowego. Istotną przewagą Brazylii jest też to, że w kraju tym nigdy nie występowała na większą skalę (ani jakąkolwiek skalę) grypa ptaków. Teraz jednak Brazylijczycy obawiają się, że grypa ptaków może rozprzestrzenić się do profesjonalnych gospodarstw drobiarskich.

W opinii analityków KIPDiP, ewentualne dotarcie HPAI na komercyjne fermy w Brazylii wywołałoby ogromne implikacje – ze względu na znaczenie brazylijskiego drobiarstwa - we wszystkich krajach, na wszystkich kontynentach. W krótkim terminie ceny żywca oraz ceny mięsa drobiowego poszybowałby w górę niemal natychmiast. Popyt na import z takich krajów jak Polska wzrósłby gwałtownie, co z pewnością przełożyłoby się na zyski hodowców i zakładów drobiarskich. W dłuższym terminie świat musiałby z pewnością przedefiniować podejście do HPAI i prawdopodobnie zaprzestać praktyk zamykania granic przed importem z państw z epizoocją grypy ptaków.

Brazylia w 2022 roku wysłała w świat 4,82 mln ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 4,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wartość wyeksportowanego z Brazylii mięsa drobiowego podliczono na 7,76 mld dolarów. Oznacza to, że wartościowo brazylijski eksport wzrósł 27,4 proc. rok do roku. Niemniej, porównując dane wolumenowe i wartościowe warto pamiętać o inflacji, która była jednym z głównych zjawisk ekonomicznych w roku 2022. Rok 2022 okazał się kolejnym z rzędu, w którym zagraniczny wywóz drobiu z Brazylii okazał się rekordowy. Głównym odbiorcą brazylijskiego mięsa drobiowego są Chiny. W roku 2022 trafiło tam 540,5 tys. ton. Na dalszych miejscach wśród odbiorców mięsa kurcząt rzeźnych z Brazylii są: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny oraz Unia Europejska.

Ekspansja brazylijskiego drobiarstwa na świecie nie zwolniła także w tym roku. Brazylijski eksport drobiu ogółem w okresie od stycznia do kwietnia roku 2023 wyniósł 1,749 mln ton, co oznacza wzrost o 12,1 proc. r/r w ujęciu wolumenowym, a w ujęciu wartościowym wzrost o 18,9 proc. do 3,413 mld USD. W samym tylko kwietniu sprzedaż eksportowa drobiu z Brazylii  zwiększyła się o około 4 proc. do poziomu 435,1 tys. ton w porównaniu do kwietnia roku 2022 (przychody wzrosły o 2,3 proc. r/r do 840,3 mln USD). Miejsce kluczowego importera brazylijskich kurczaków utrzymują Chiny. Od stycznia do kwietnia 2023 roku na chiński rynek Brazylia sprzedała 262,8 tys. ton drobiu, czyli o 33,3 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2022. Innymi ważnymi odbiorcami byli także: Arabia Saudyjska, Japonia, RPA, Unia Europejska, Filipiny i Meksyk.


oprac. ifoto_ppr.pl na podst źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę